„Na tomhle filmu jsme opravdu tvrdě makali. Fakt, že jsme ho mohli představit v Cannes v sále, který má asi 2000 míst, je pro mě vrchol a zadostiučinění,“ řekl dojatý režisér, který fenomén Šíleného Maxe v roce 1979 stvořil. Dojetí neskrývali ani Hemsworth a Anya Taylor-Joy, jež ve filmu vystřídala Charlize Theronovou, respektive hraje mladší Furiosu. Právě jí je aktuální příběh zasvěcený, jde o prequel k Millerově předchozímu filmu Mad Max: Fury Road (2015).

Skromné začátky

Původní třídílná série Šílený Max vznikala v pouštích Austrálie v letech 1979 až 1985 a proslavila se originálními nadčasovými kostýmy a tísnivou atmosférou. Mimochodem, rozpočet prvního filmu byl tak nízký, že režisér musel pro jednu ze scén bourajících aut dát v plen svůj vlastní vůz. Jaký rozdíl oproti novému filmu, který přišel na 168 miliónů dolarů a kde si Miller evidentně vyhrál s každou automobilovou konstrukcí i kostýmním detailem!

Zdroj: Youtube

Za zmínku také stojí, že v této sáze původně nemělo jít vyloženě o dystopickou budoucnost, ale o akční thriller zamýšlející se nad ztrátou lidskosti v krizových situacích. Do scénářů prvních filmů se promítl i dobový kontext – mimo jiné dopad nepokojů na Blízkém východě na přelomu 70. a 80. let a omezení distribuce ropy na Západ. Motiv bojů o pohonné hmoty, cisterny a motorkářské gangy loupící naftu a benzin z aut, jejichž šoféry přepadaly na dálnicích, byl odrazem této situace. Postava Maxe fungovala jako ochránce slabých a podceňovaných, v Japonsku ho dokonce diváci vnímali jako padlého samuraje bez domova, který bojuje za čestnou věc ve zkaženém světě.

Oslnivá jízda pouští

Nová „Furiosa“ se víc než příběhem inspirovaným aktuálním společenským kontextem zabývá samotným alternativním světem, který Miller vybudoval a který si dál hýčká. Trvá 143 minut a je to vizuálně oslnivá jízda australskou pouští plná surovosti, bitek, hořící nafty, obrněných vozů, motorek, spálených těl a barbarských kostýmů eklektického střihu. A samozřejmě speciálně vybudovaných staveb, jež aktéři různě vyhazují do vzduchu a ničí. Jsme ve světě, kde téměř vše postrádá smysl a kde pohonné hmoty mají větší cenu než lidský život a empatie. Ale v němž má zároveň místo ženská svoboda, kterou (zejména v závěru) reprezentuje právě ústřední hrdinka.

Meryl Streepová je miláčkem letošních Cannes
Jak jsi proboha stihla mít čtyři děti? Meryl Streepová je miláčkem Cannes

Na tomto pozadí sledujeme únos malé Furiosy z rodné komunity a její cestu k dospělosti, fyzické neohroženosti a zcyničtění. Není snadné nový Millerův příběh sledovat, nejen kvůli akční smršti, množství postav a délce stopáže, která má ve finále několik konců, ale hlavně proto, že se tentokrát opravdu soustředil na budování svého zdivočelého dystopického světa (Citadela, útes s lebkou, Gas Town, petrochemická džungle s vodním příkopem, Green Place). Pozornost proto budí spíše jednotlivosti: těžká vozítka (vrtulníkový povoz připomínající vůz Bena Hura), akční scény a jejich choreografie včetně honiček (například se stříbrným dvoudílným tankerem, na nějž útočí zlí motorkáři). A také důmyslné detaily pro vystavěný svět typické – třeba lebka pohozená na písku, kolem níž krouží nenasytně moucha, z očního důlku vyleze ještěrka, mouchu spořádá, načež je všechny v další pikovteřině rozmašírují kola vozidla…

Furiosa si žádá své diváky

Herecké výkony jsou v rámci scénáře bezchybné: Chris Hemsworth jako cynický a narcistní Dementus a protipól Furiosy, která si v závěru vychutná svou krutou pomstu, Anya Taylor-Joy v roli dospělé Furiosy, Tom Burke coby Jack, Lachy Hulme jako kultovní vůdce Citadely s bílými vlasy Immortan Joe, ale i čtrnáctiletá Alyla Browne, která hraje malou Furiosu a jež navzdory věku působí mladší a velmi křehce. Talent, který nejspíš ještě na plátně uvidíme. Objevila se ostatně už například ve filmu Tři tisíce let touhy.

Chris Hemsworth jako DementusChris Hemsworth jako DementusZdroj: se svolením Vertical Ent

George Miller odvedl zdatnou práci. Jeho pouštní vesmír je vtahující, hudba mocně bouří a všechno se žene tryskem jako o závod. Je ovšem třeba říct, že Furiosa: Sága Šíleného Maxe není pro každého. Nejste-li fanoušci tohoto světa, jeho barbarské krvelačnosti a špinavé vizuální krásy, pak se mu vyhněte.