Přibližuje bez příkras jednu z operací americké elitní skupiny v příhraniční oblasti mezi USA a Mexikem, kde vládnou drogové kartely a neplatí žádné zákony. V týmu vedeném místním policejním poradcem s pochybnou minulostí absolvuje agentka FBI nebezpečnou cestu, během níž si uvědomí, jak pofidérní jsou její profesní morální principy. Pozoruhodné je, že scénář svěřil režisér herci Tayloru Sheridanovi, který má na kontě řadu rolí v televizních krimi seriálech a který (možná i díky tomu) odvedl skvělou scenáristickou práci. V hlavních rolích uvidíme Emily Bluntovou, Benicia del Tora a Joshe Brolina.

Zdroj: Youtube

Z německých studií k nám připutoval zajímavý debut Sebastiana Schippeho Victoria, který opět potvrzuje, že v hrané tvorbě máme ve srovnání s našimi sousedy co dohánět. Působivý příběh dívky, jež se náhodou ocitne v partě mladých zločinců a poznamená její další život, má dobré obsazení, švih i režii. A na kontě festivalové ceny a nominace, mj. na Zlatého medvěda na Berlinale, Stříbrného medvěda za umělecký přínos na stejném festivalu a domácí filmové ceny Lola za nejlepší film, režii a mužský i ženský herecký výkon. Stojí za vidění.

Zdroj: Youtube

Z domácích premiér se o diváckou přízeň pokusí komedie Miloslava Šmídmajera Celebrity s.r.o., v níž se mladý režisér marně pokouší vymanit z osidel nekonečného seriálu. Scénář vznikl podle divadelní hry Antonína Procházky a podílel se na něm i hlavní proganista Jiří Mádl. Vedle něj si v komedii zahráli Vilma Cibulková, Ladislav Mrkvička, Filip Kaňkovský a další. Slovenský režisér Ivan Ostrochovský připomíná ve svém celovečerním snímku Koza smutný osud svého rodáka, olympijského boxera Petera Baláže, který se kvůli rodině snaží vrátit do ringu. Ten hraje ve filmu sám sebe, stejně jako jeho trenér Ján Franek, který boxoval na olympiádě v Moskvě. „Doufal jsem, že pokud Kozu do filmu obsadím, zjednoduším mu tak život," vysvětluje své režijní rozhodnutí režisér. „Koza byl rád, když dostal příležitost zúčastnit se natáčení, a doufal, že by se jeho život mohl změnit k lepšímu. Čtyři roky, co jsme film připravovali, byl v kontaktu s jiným prostředím, jinými lidmi. To všechno ho ovlivnilo a přesměrovalo."

Zdroj: Youtube

A nemine měsíc, abychom si neužili i trochu té americké nenáročné komedie. Tentokrát ji zastupuje pokračování filmu Fakjú pane učiteli. Na scéně je znovu bývalý zločinec a samozvaný učitel Zeki Müller, který je na novém postu před školní tabulí zaskočen ranním vstáváním, neposlušnými studenty a akademickou byrokracií. Naštěstí jsou tu ale jeho kradené diamanty, které omylem skončí ve východní Asii, a tak čeká Zekiho konečně pořádné dobrodružství. Dojde i na charitu, souboj dvou škol, thajskou vesničku a Aspergerův syndrom… Jak se něčeho chopí hollywoodští rutinéři, lítá to hlava nehlava. Německý režisér tureckého původu Bora Dagtekin to už jen celé, stejně jako první film, dotáhl k potřebné crazy.

Zdroj: Youtube