„Mám je rád, jsou na tom podobně jako já, trochu bezdomovci,“ okomentoval autor Tří zlatých klíčů a Zdi ve filmu fakt, že mu před lety komunisté zavřeli bránu domů. Obnovenou premiéru tu měl restaurovaný film Jana Němce O slavnosti a hostech, v soutěži se večer představil další domácí snímek Atlas ptáků z dílny Olma Omerzua. Nahlíží do života sebestředného manažera, pro něhož firma i rodina jedno jsou. Když se ukáže, že kdosi odvádí z firmy velké peníze, začínají padat ze skříní na všech stranách nepěkní kostlivci.

Největší „kino“ dnes ovšem nabídl opět Thermal. Krátce po poledni se tu přece jen, poněkud nečekaně, otevřel bazén. Na první pohled krásný, na druhý už s notnými vadami.

Že byla tahle celá akce jaksi narychlo, potvrzovali jak pracovníci saunového světa, tak přítomní dělníci, kteří ještě ráno sázeli dlaždičky kolem bazénu - takže malta nestihla zaschnout a prvním nic netušícím hostům se rozjížděly pod botami. Bude to chtít přeskládat i přespárovat, ale což.

Kdyby šlo jen o dlaždičky. Šatny nehotové, podlahy u recepce položené jen zčásti, sloupy v syrovém stavu. Elektrikáři mírně v tenzi, světla u šaten svítí jen někde. Trávníček u bazénu posečený, leč za trávníčkem zelená ohrada a za ní halda latí, hlíny a harampádí. Díry u zdí marně volaly po kachlíčkách, stoprocentně obložené tu byly jen chlebíčky. Květináče důmyslně halící kabely za nimi.

Ministryni Aleně Schillerové, šéfovi Thermalu Vladimíru Novákovi a dalším zapěl mladý pěvec David Deyl, první dáma financí mu vyslala vzdušný polibek a nechyběly dětské akvabely ani míče.

„Plně ke koupání a vodním radovánkám“ zve své hosty hotel Thermal. Ano, koupání je teoreticky možné. Pokud najdete v šatně skříňku s dvířky (minimálně u poloviny chybí), pořídíte kanady na přechod špinavými podlahami a donesete si vlastní občerstvení (bistro zatím není). Jak pravila paní ministryně, není všechno „tip ťop.“

A to ještě netušila, že se v půli slavnostní události zasekl hotelový výtah, takže hosté nemohli ani nahoru, ani zpět. Podívaná vpravdě potěmkinovská. Zcela zdarma. Pro veřejnost to už odpoledne bylo za stovku.