Být chlapem

Po náhodném setkání s láskou z dětství dosavadní život přehodnotí a rozhodne se stát opravdovým mužem. Režie se ujal Michal Samir, film produkuje společnost Up&Up production, jež loni uvedla do kin úspěšný snímek Matky.

„Je to taková ‚feel good‘ komedie. O klukovi, který se rozhodne přesvědčit svou dětskou lásku o tom, že je opravdový chlap. Odjede na ‚pánský‘ kurz do hor, kde se mu ale nedaří tak, jak očekával,“ vysvětluje režisér, který má na kontě snímky Hany nebo Polednice a který chystá zásadní scény ve slovenských Vysokých Tatrách. Prachařovou filmovou partnerkou je Tereza Ramba.

„Vždycky je složité najít ústřední pár tak, aby fungoval. I ve světě najdete řadu příkladů, kdy se do filmu vyberou velké hvězdy, ale ten nakonec nepůsobí dobře, protože spolu nefunguje klíčový pár. Kuba s Terezou jsou z hlediska vzájemné chemie naprosto přesní,“ doplňuje Samir.

Gumy

Do práce se pustila také režisérka Karin Krajčo Babinská. V Klecanech právě roztočila desetidílný komediální seriál, jehož hlavními hrdiny dva svérázní automechanici. Ztvární je Richard Krajčo a David Švehlík. Kvůli absurdním a špatně promyšleným plánům se často dostávají do absurdních situací. Jejich směšnému konání přihlížejí svérázné figurky z komunity „za zdí“ v bývalém továrním areálu, kde se nachází i hospoda, trafika, butik či Zverimex.

„Jsou to hodní kluci, znají se od nepaměti a tak trochu si zbyli. A jsou za to rádi,“ líčí své postavy představitel Máry Richard Krajčo. „Za nápad a roli Lukyna jsem Karin vděčný, protože bych si jinak v ničem podobném komediálně laděném nezahrál,“ dodává David Švehlík. V dalších rolích se objeví Patricie Pagáčová, Dana Batulková, Sandra Pogodová, Robert Nebřenský aj.

Zatímco autor scénáře Michal Samir přivedl nedávno na obrazovky už trilogii Iveta, pro režisérku je to s Voyo Originál první spolupráce. „Nevím, jestli rozumím heverům, ale myslím, že dokážu nahlížet do duší mužů,“ soudí Babinská. „Pro mě jsou daleko čitelnější než ženy, především kvůli své přímočarosti. A když si chci z někoho dělat legraci, tak se mi mnohem lépe dělá sranda z chlapů než dam.“ Na Voyo se seriál objeví už letos na podzim.

Divoký hon

K natáčení se schyluje i ve společnosti Bionaut. Kromě hrané série #annaismissing o počítačové šikaně chystá producent Vratislav Šlajer se zahraničními partnery už několik let projekt Jinací. „Jde o tři celovečerní temná dramata - české, polské a slovenské, v nichž hrají hlavní roli postavy mytologie střední Evropy,“ vysvětluje Šlajer.

„Polský je o vodníkovi, slovenský o můře a český o divokém honu. Vystupuje v něm procesí temných bytostí, jež mají různé podoby a jež jsou symbolem zkázy, v našem případě třicetileté války, co ničí krajinu. Scénář napsal Petr Koubek, režii má Marek Najbrt. Vypadá to draze, ale nemělo by být tolik. Našli jsme skvělou lokaci v jedné tvrzi v Maďarsku, tam se bude převážně natáčet.“ 

Dalším velkým projektem Bionautu je adaptace úspěšných knih Vojtěcha Matochy Prašina, co díl, to jeden film. Teď se chystá první a jde o velkou koprodukci: kromě české účasti Polsko, Rumunsko, Lotyšsko a Slovensko, rozpočet činí 90 milionů korun. Vratislav Šlajer věří, že k zafinancování pomůže i čerstvé zařazení jejich společnosti do prestižního seznamu předních evropských produkcí, jenž byl sestaven v květnu na počest 75. ročníku festivalu v Cannes. Tady také před několika dny své chystané projekty společnost představila.