Rok 1913, 24. březen. Velikonoční pondělí, jež se stalo osudným dvěma mužům. Na krkonošských hřebenech odstartoval padesátikilometrový závod v běhu na lyžích, který nikdo nedojel. Začal v idylickém teplém počasí, skončil ve vánici.

Téměř všichni závod vzdali, až na Bohumila Hanče. Doma na něj čekala těhotná žena, on se z něj však už nevrátil. Ani Václav Vrbata, jeho přítel, jenž mu na trase po zhoršení počasí věnoval svůj kabát. Umrzl nedaleko Harrachových kamenů a záchrana přišla pozdě i pro Hanče.

NĚMEC A ČECH

Tomáš Hodan, spoluscená-rista filmů Prezident Blaník a Čertí brko, chce jejich příběh převést na filmové plátno. Poslední závod, jehož scénář teď podpořil státní fond sedmi miliony, bude jeho režijním debutem. „Nápad je starý asi pět let. Absolvoval jsem s kamarády tradiční lednový přechod Krkonoš a v jedné boudě jsem narazil na časopis s článkem o Hančovi,“ říká Hodan. „Zaujal mě, včetně zmínky o německém lyžaři Rathovi. Hned jsem to všechno viděl v obrazech.“

Televizní drama Synové hor z roku 1956, v němž téma zpracoval Čeněk Duba, zná. Poslední závod chce ale točit jinak. „Náš příběh by měl být ještě o jednom muži, německém závodníku Emmerichu Rathovi.

Ten Hanče ve vánici našel a půl kilometru jej táhl do bezpečí. Nedaleko Labské boudy mu došly síly, tak se vydal pro pomoc. Ta už ale přišla pozdě. Původní snímek se o něm zmiňuje, ale jen letmo. Vznikl v době, která nepřála česko-německým vztahům, a do scénáře se jako hrdina nehodil,“ míní.

HANČ SE ÚČASTNIT NEMĚL

A dodává: „Hanč se původně závodu neměl účastnit. Ale protože se přihlásil i Rath, český Němec, organizátoři ho přemluvili, aby jel a zabránil německému vítězství,“ říká Hodan. „Rath byl nakonec tím, který se jej v zásadní chvíli snažil zachránit. Němec, jenž nasadil krk pro Čecha. Náš film bude vyprávěn jeho očima.“ Poslední závod tak vidí nejen jako sportovní drama, ale i jako příběh přátelství přesahujícího národní antipatie.

Rozpočet filmu, jehož producent Ondřej Beránek plánuje i slovenskou účast, činí zatím 30 milionů korun. Vše je v začátcích, režisér chystá letos v zimě s kameramanem Janem B. Střítezským jen obhlídky, nicméně o jednom herci už má jasno. „Hanče bude hrát Kryštof Hádek, už jsme ho vyzkoušeli v minus dvanácti, jen v košili, na lyžích po hřebenech. Obstál skvěle,“ směje se režisér. Český herec ztvární i Ratha, u některých německých závodníků se počítá s německým obsazením.