"Pro mě byl zásadní snímek Věry Chytilové O něčem jiném z roku 1963. Zásadně mě ovlivnil v mém rozhodnutí věnovat se filmu, ale bylo mi tehdy jen 14 let," řekla Třeštíková. Podle ní to bylo rozhodnutí velice hypotetické, spíše utopie v té době.

"Kdybych si tehdy dovedla představit, že po více než padesáti letech tady budu stát a uvádět ho jak film mého srdce… To bych v té době považovala za velmi odvážný sen. A splnil se," dodala režisérka a pedagožka, která se věnuje dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy.

Natočila přes čtyřicet dokumentů, známé jsou například Manželské etudy, Marcela nebo René natáčené časosběrnou metodou. Film Marcela získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville (2007). Za film René získala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument. Loni ve Varech zvítězil její dokument Mallory o ženě, která se vymanila ze závislosti na drogách, v roce 2012 tu převzala Zvláštní uznání za snímek Soukromý vesmír.

Helena Třeštíková letos ve Varech uvedla v sekci nových českých filmů zatím svůj poslední celovečerní dokument Zkáza krásou o kontroverzní hvězdě prvorepublikové kinematografie Lídě Baarové. "Jsem ráda, že o něj byl zájem. Zatím nasbíral přes 50.000 diváků a počítáme s ním i na festivaly. Komplikací je, že v něm je dost archivních záběrů, které jsme vykoupili jen pro teritorium České republiky a Slovenska. Kdyby se měl prodávat do zahraničí, musí se to vypořádat," dodala filmařka.

Aktuálně pracuje na dalším pokračování svého časosběrného dokumentu Manželské etudy, v nichž tak zachytí už 36 let života svých hrdinů.