Narodila se 12. května 1907 v americkém Hartfordu. Měla pět sourozenců. Ten nejstarší, bratr Tom, spáchal v 16 letech sebevraždu. Katharine, která jej mrtvého našla, to velmi zasáhlo a dlouho vydávala jeho datum narození za své. Nikdy nezaložila vlastní rodinu a až na jednu výjimku tvrdošíjně odmítala nabídky k sňatku, což vysvětluje i věta, kterou jednou pronesla. „Jedině, když se žena rozhodne nemít děti, může žít jako muž. To jsem udělala,“ řekla. Nicméně se svými sourozenci a jejich dětmi celý život udržovala velmi úzké vztahy.

Svéhlavá zrzka

U divadla se prosadila velmi brzy a velmi brzy si také nezávislým chováním znepřátelila některé kolegy. Nechovala se za každou cenu mile, nepřetvařovala se. V soukromí ráda chodila v obnošených šatech, nenalíčená, jen s rudě namalovanými rty. Málokdo by tenkrát hádal, že se svým hranatým pihovatým obličejem a zrzavými vlasy udělá díru do světa filmu.

Rozkošná Audrey Hepburnová cvičí na svá H v My Fair Lady (1964)
Mimořádná duševní i fyzická krása Audrey Hepburnové je nepřekonatelná

Dva roky před rozvodem s prvním a jediným manželem natočila první hollywoodský film Rozvodová záležitost (1932). Režíroval ho její pozdější dobrý přítel George Cukor, s nímž pak spolupracovala ještě devětkrát. Prvního Oscara získala už v roce 1933 za roli ve snímku Morning Glory, v němž jako mladá a naivní Eva přijíždí z provinčního města na Broadway s cílem stát se velkou herečkou, což se jí nakonec podaří. 

Foto k filmu Žena roku (1942).Foto k filmu Žena roku (1942).Zdroj: Wikimedia Commons, Metro Goldwyn Mayer, Public domain

Osudový muž Spencer Tracy

Před kamerou se Hepburnová objevila snad s každou mužskou hollywoodskou hvězdou. Například s Carym Grantem, Jamesem Stewartem nebo Humphreym Bogartem. Osudové pro ni ale bylo setkání s hercem Spencerem Tracym, s nímž hrála v devíti filmech.

A to i přesto, že Tracy na její adresu údajně prohlásil: „Jak bych mohl točit film se ženou, která má špínu za nehty, nevyhraněnou sexualitu a na sobě pořád kalhoty?“ Světe, div se, ze setkání dvou rozdílných osobností byl nakonec partnerský vztah na celý život.

Deset nejlepších rolí Katharine Hepburnové:

Zdroj: Youtube

Bylo to partnerství zvláštní. Už proto, že Tracy měl manželku, se kterou se nikdy nerozvedl. Hepburnová mu tolerovala nejen závazky k manželce a dětem, ale i občasné pletky s mladými herečkami. O spřízněnou duši pečovala i v době, kdy měl Tracy problémy s alkoholem.

Naposledy si spolu zahráli v komedii Hádej, kdo přijde na večeři (1967). Zanedlouho po natáčení těžce nemocný herec zemřel. Vzpomínka na něj byla pro Hepburnovou natolik bolestná, že se na film odmítla podívat.

Před kamerou se setkala s řadou slavných kolegů. Po jejím boku se objevil třeba Marlon Brando.
Krásná Jean Simmonsová: Život jí ničily nevěry a závislost na alkoholu

Katharine Hepburnová pracovala až do vysokého věku. Posledního Oscara získala za film Na Zlatém jezeře (1981), kde hrála po boku Henryho Fondy a jeho dcery Jane. Nejoblíbenější herečka Julie Robertsové zemřela na zástavu srdce 29. června 2003 necelé dva měsíce po 96. narozeninách.