Věc dlouho nevídaná. Dva české trumfy v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Tak to v úterý oznámilo jeho vedení médiím. Budou jimi Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové a celovečerní režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic. „Jsem rád, že se po dlouhých letech konečně urodily dobré české filmy, které budou důstojnými zástupci domácí produkce v soutěži," komentoval to prezident festivalu Jiří Bartoška. Výběr se každoročně odvíjí od zájmu domácích producentů, letos se sešly v nabídce dva. „Stalo se to myslím i před několika lety," dodává umělecký ředitel Karel Och. „Fair Play i Díra jsou kvalitní filmy a my chceme dát šanci v mezinárodní soutěži oběma. Navíc jsme přesvědčeni o tom, že jde v obou případech o dobrý vývozní artikl."

Poprvé bude soutěžit animovaný film

Vůbec poprvé bude letos soutěžit i animovaný film. „Šutry v kapsách jsou dílem lotyšské režisérky Signe Baumaneové žijící v New Yorku, která vypráví s humorem i vážně o nemoci své rodiny a zároveň mapuje historii Lotyšska 1. půle 20. století," líčí Och. Soutěž bude výrazně zaměřena na východní blok, odkud letos do Varů míří například filmy z Kazachstánu, Ruska či Maďarska. „Za produkcí této provenience jezdí do Varů hodně zahraničních hostů, v tom se náš festival odlišuje od ostatních v Evropě," soudí Och. „Je to i důkaz, že na východě Evropy se odehrávají aktivní změny, které se pozitivně odrážejí ve filmové tvorbě, jejíž kvalita stoupá," doplňuje umělecká poradkyně Eva Zaoralová. V kolekci snímků se sejde sedm světových a pět mezinárodních premiér. Mezi filmaři jsou Maďar Györgi Pálfi, Islanďan Hafsteinn G. Sigurdsson či Francouz Pascal Rabaté, jehož snímek Prázdniny u moře získal ve Varech režijní cenu před třemi roky. Festival také uvede ve světové premiéře dva domácí snímky: debut Rudolfa Havlíka Zejtra napořád a dokument Olgy Sommerové o Martě Kubišové Magický hlas rebelky.

Zahraniční hvězdu oznámí organizátoři po 24. červnu

„A ještě dobrá zpráva – v jedné z festivalových znělek si zahrál i kameraman Mirek Ondříček. Jsme moc rádi, že ji se svým zdravím zvládl natočit," libuje si Bartoška. Kdo bude zahraniční hvězdou dle tradice v dalších znělkách, oznámí organizátoři po 24. červnu, stejně jako případné hvězdné hosty. „Jsme v jednání," odtušil prezident. „Určitě ale máme i takové, kteří od nás mají  naopak červenou kartu. Jména ale neprozradím…" Zatím je tak hlavní celebritou americký režisér William Friedkin, mj. tvůrce Francouzské spojky, který převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

Soutěž dokumentů obohatí také dva české příspěvky, filmy Jany Ševčíkové a Martina Duška. Dojde i na tradiční Dny kritiků Variety, jež se zaměřují na mimořádné filmy v evropském kontextu. Mezi desítkou letošních jsou slovinský, gruzínský, norský, rakouský či dva britské.