Hobit překonal dosavadní rekord, který držel sci-fi snímek s Willem Smithem Já, Legenda, který při premiéře v prosinci 2007 první víkend utržil 77,2 milionu dolarů. Dlouhodobý rekord v Česku drží Harry Potter a relikvie smrti - 1.část (248 tisíc diváků), Hobit se po prvním víkendu posunul na čtvrté místo. V žebříčku, který vytváří Unie distributorů, se za uplynulý víkend vyhoupl do čela – se 186 tisíci diváky, což vyneslo tvůrcům 28 a půl milionu korun jen za Česko.

Pán prstenů vynesl skoro tři miliardy

Hobita natočil Peter Jackson, který také režíroval trilogii Pán prstenů. Filmy natočené stejně jako Hobit podle knih J.R.R. Tolkiena byly uvedeny do kin v letech 2001 až 2003 a po celém světě přinesly 2,9 miliardy dolarů. Přes značný časový odstup a smíšené kritiky zájem fanoušků o filmy podle Tolkienových knih vydržel.

Hlavní roli tentokrát hraje Martin Freeman. Objevují se v něm i Richard Armitage a Benedict Cumberbatch, zatímco Ian McKellen, Cate Blanchett a Elijah Wood se objevují ve stejných úlohách jako v trilogii o Pánovi prstenů.

Trilogie měla budget 500 milionů

Hobit: Neočekávaná cesta je první částí trilogie. Další dva filmy by měly jít do kin v prosinci 2013 a v červenci 2014. Odhaduje se, že natočení celé trilogie stálo 500 milionů dolarů.

Ostatní studia kvůli očekávané premiéře Hobita nenasazovaly do kin nové filmy. Na dalších příčkách žebříčku návštěvnosti tak byly snímky, které se promítají už několik týdnů. Druhý je animovaná Legendární parta se 7,4 milionu dolarů, třetí životopisný Lincoln (7,2 milionu), čtvrtá je bondovka Skyfall (sedm milionů) a pátý snímek Pí a jeho život (5,4 milionu dolarů).

Bilbo Pytlík na výpravě s trpaslíky

Hobit sleduje cestu ústřední postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě, jejímž cílem je znovu si nárokovat ztracené trpasličí království Erebor, o které hobity připravil drak Šmak. Díky čaroději Gandalfu Šedému se Bilbo ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem Pavézou. Jejich cesta je zavede do divočiny, přes tajemné země, kde se to hemží zlobry a skřety, smrtelnými obřími pavouky a kouzelníky. Ačkoli cíl jejich cesty - Osamělá Hora - leží na východě, musí se nejprve dostat z jeskynního systému, kde se Bilbo ztratí a narazí na někoho, kdo mu navždy změní život… na Gluma. Tady, sám s Glumem, na břehu podzemního jezera, skromný Bilbo Pytlík objeví nejen hloubku lstivosti i odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten, „miláška", jenž skýtá nečekané a užitečné možnosti… Jednoduchý zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže ani tušit…