Díl seriálu, ve kterém populární animovaná americká rodina Simpsonových cestuje po Číně, není v oblasti Hongkongu na dva roky staré streamovací platformě Disney+ dostupný. Tento cenzorský krok se děje v době, kdy Čína utlačuje místní disent.

Chybějící epizoda amerického seriálu zvyšuje obavy ohledně cenzury ve stylu, který je běžný ve zbytku Číny. Obyvatelé oblasti se tak obávají, že se cenzura pomalu stává normou i v tomto byznysovém centru, a to podmaňováním si streamovacích gigantů a dalších zásadních společností, informuje britský server The Guardian.

Sériový vrah a pachatel desítek znásilnění Joseph Naso v roce 2013. Je odsouzen k trestu smrti, ten ale dosud nebyl vykonán.
Své vraždy detailně popisoval v deníku. Zvrácenost Šíleného Joea neznala mezí

Jde tak o jeden z prvních cenzurních kroků zásadního amerického streamovacího obra, který v oblasti cenzuroval svůj obsah, píše server Bloomberg. „Jde o první význační případ cenzury obsahu v Hongkongu americkým streamovacím gigantem,“ uvedl Kenny Ng, profesor specializující se na cenzuru filmu na hongkongské univerzitě. Dodal, že jde zejména o přizpůsobování se čínskému publiku a snahu neurazit čínskou vládu. Podle něj to bude v budoucnu narůstající trend „vlivem přibývajících společností, které mají v Číně finanční zájem“.

S16E12

Hongkongská verze platformy Disney+ začala v oblasti fungovat teprve tento měsíc. Uživatelům však netrvalo dlouho, aby si všimli, že jedna epizoda chybí.

Jde o dvanáctou epizodu šestnácté série, která byla poprvé vysílaná v roce 2005. V českém překladu se díl nazývá Čínskej nášup. V ní rodina cestuje po Číně za účelem adopce dítěte.

Simpsonovi rovněž navštíví náměstí Nebeského klidu v hlavním městě Pekingu. Zde byly v roce 1989 tvrdě potlačeny prodemokratické protesty. Masakr na tomto náměstí si vyžádal mnoho obětí na životech. Přesný výpočet zřejmě dodnes stále neexistuje. Britský server BBC uvedl v roce 2017, že obětí má být až 10 tisíc. Odvolával se na tajnou informaci tehdejšího britského diplomata v Číně sira Alana Donalda. 

Šárka Schmidtová v JAR hovořila také s místními obyvateli. Ti se prý nákazy neobávají, protože se lidé v zemi chovají zodpovědně. (Na snímku Šárka a jihoafričané Palesa a Mohau)
Svět děsí mutace z JAR. Místní jsou zodpovědnější než my, říká česká turistka

V epizodě animovaného seriálu je scéna, ve které se na náměstí Nebeského klidu nachází cedule s nápisem „Zde se roku 1989 nic nestalo“. Jde o satirickou narážku na pokusy čínské vlády o čistku vzpomínek na tyto události. V díle je rovněž moment, který odkazuje na známý výjev z roku 1989, kdy se muž postavil koloně tanků.  

Celá epizoda se však nese v duchu tradičního laskavého humoru s důvtipnými narážkami nejen na čínské reálie, ale i americké. Rozhodně se tak nejedná o tvrdou kritiku země či režimu. Ve velmi podobném duchu si seriál dekády utahuje například z Irů, Italů, Francouzů, Němců, Rusů a celého zbytku světa. Seriál nevynechává ani světové politiky, herce a jiné umělce.

Není však zatím známé, zda Disney+ epizodu stáhnul svévolně, nebo na příkaz vlády. Zábavní gigant podle The Guardian k pondělí 29. listopadu nezareagoval na dotazy, vláda Hongkongu rovněž neodpověděla na otázky novinářů. Ke stejnému datu byly na platformě k dispozici předchozí a následující epizody, dvanáctá však nikoliv.

Narůstající cenzura 

Až do nedávna se Hongkong oproti Číně pyšnil významnými uměleckými a politickými svobodami. Úřady však v současnosti město přetvářejí. Děje se tak v důsledku masivních a často násilných prodemokratických protestů, které se v oblasti konaly před dvěma lety, v měsících těsně před začátkem celosvětové pandemie koronaviru.

V množství nových pravidel jsou také nové cenzorské zákony, které byly představeny letos v létě. Ty zakazují jakékoliv vysílání, které by mohlo porušit široký zákon o národní bezpečnosti. Čína je na město uvalila v minulém roce. Od té doby cenzoři nařídili režisérům, aby své filmy prostříhali. Zamítli také řadu žádostí k promítání snímků na veřejnosti.  

Za promítání nedovoleného obsahu hrozí obyvatelům až tři roky vězení. Cenzura filmů byla v Hongkongu schválena minulý měsíc. 

Vedoucí představitelka Hongkongu Carrie Lamová, která byla jmenovaná čínskou vládou, minulý týden slíbila, že „bude proaktivně ucpávat skuliny“ v městském internetu a zavede směrnice o tzv. „fake news“. Její komentáře tedy jen přidaly na obavách, že by se čínský tzv. „Velký firewall,“ tedy rozsáhlý režim cenzury internetu a zpráv, mohl rozšířit i do Hongkongu. 

Pcheng Šuaj na US Open.
Obavy přetrvávají. Tenisová asociace má nadále pochybnosti o bezpečí Číňanky

Obsah, který Čínu satirizuje, je však v Hongkongu stále dostupný na jiných streamovacích platformách. Například na platformě Netflix je stále epizoda amerického animovaného seriálu Městečko South Park s názvem Banda v Číně. Její obsah je však mnohem odvážnější satirou socialistické země než ten právě zakázaný od tvůrců Simpsonových.

Jedna z postav se v této epizodě (druhé epizodě třiadvacáté série) ocitne v čínském pracovním táboře. Velká část dílu zesměšňuje ochotu amerických firem podvolovat se čínské cenzuře za účelem výdělku.

Po odvysílání této epizody v roce 2019 však Čína celý seriál a obsah s ním spojený zakázala. Na tuto informaci zareagovali tvůrci seriálu předstíranou omluvou, ve které zesměšnili nejen zemi, ale i čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, kterého přirovnali k animovanému medvídkovi Pů. 

Vymazat z dějin

Čína se kontinuálně snaží vzpomínky na události roku 1989 odstranit. Podle serveru Bloomberg v uplynulých letech, údajně z důvodu pandemie, úřady zakázaly jedinou povolenou tichou vzpomínku na masakr na náměstí Nebeského klidu na čínském území.

Nákladní loď - Ilustrační foto
Lodě poblíž Číny mizí ze sledovacích zařízení. Hrozí problémy v přepravě zboží

Země rovněž zakázala veškeré památníky a událost prakticky vymazala z dějinných knih a čínského internetu. Úřady rovněž v září zabavily majetek z muzea v Hongkongu, který událost připomínal. Přiměly také organizátory, aby ho krátce na to zavřeli a obvinili klíčové organizátory každoročního klidného protestu z podněcování podvratné činnosti podle bezpečnostního zákona.

Hongkongské veřejné knihovny rovněž za posledních dvanáct let odstranily 29 ze 149 titulů o masakru na náměstí Nebeského klidu. Jde celkem o 263 jednotlivých knih. Informoval o tom začátkem listopadu Hong Kong Free Press, píše Bloomberg. K dispozici je však pouze šestadvacítka vystavených knih, zbytek pak pouze na vyžádání.