Příští rok nás čeká solidní výběr, žánrově i tematicky. Greta Stocklassová s česko-švédskými kořeny dokončuje film Kiruna 2.0 o přesunu švédského města, jež musí ustoupit těžbě vzácných rud. O tom, jaká dramata všedního života se na pozadí neobvyklé události odehrávají.

„Na novém místě budují Švédové moderní město 21. století, obyvatelé původního to ale prožívají se smíšenými pocity. Bojí se změny,“ líčí režisérka, jež film připravuje už tři roky, protože lety za polární kruh nejsou právě laciné.

Trauma horníků

Do hornického prostředí, konkrétně do dolu Paskov, se vydal Jindřich Andrš. Jeho Nová šichta vypráví příběh havířů, kteří dostanou možnost se kvůli zavřenému dolu překvalifikovat na programátory. Pro muže, kteří fárali čtvrt století, to ovšem vůbec není snadný krok. Režisér sleduje v časosběrném portrétu Tomáše, jenž touto změnou prochází, i reakce jeho okolí, často negativně nastaveného vůči aJťákům.

„Kvůli automatizaci práce dnes přichází řada lidí o práci,“ soudí tvůrce. „Pro ty starší, třeba padesátníky, je to pohroma. Snažíme se zamýšlet nad otázkou, jak se změnil smysl práce. A zároveň doufáme, že potenciální diváci horníci i ajťáci se díky filmu o sobě něco dozvědí a třeba si více porozumí.“

Divácky slibný bude nejspíš další film Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara, kteří se potkali u úspěšného filmu FC Roma nominovaného na Českého lva. „Bude to takový nekorektní film,“ říká Bojar o projektu Tenký led, jenž sleduje kanadského duchovního a hokejového trenéra Bradleyho Collinse, snažícího se v Sarajevu skrze hokej teenagerů bourat mezi muslimy a lidmi jiného vyznání bariéry ze strachu a předsudků. Dojde i na záběry marocko-českého utkání.

Maďarská iluze

Osobitě přistoupila Kateřina Turečková ke své Iluzi. Hořký pohled na (ne)demokracii maďarské společnosti, jak ji poznala během své roční stáže, dostal podobu počítačové hry. „Měla jsem problém uchránit se před normalizovaným myšlením, které moje postavy i systém, který zaznamenávám, neustále produkují,“ přiznává. A dodává: „Na premiéru chci pozvat Viktora Orbána. Ale asi nedorazí.“

Chystá se i film s příběhy pěti interiérů architekta Adolfa Loose, do rodinné historie známého politika nahlíží dokument Bratři Okamurovi. „Snažíme se pochopit, proč a jak se v jediné rodině zrodily tak odlišné lidské charaktery tří bratrů,“ vysvětluje motivaci k filmu Filip Remunda.

Líbilo se Nagano i okupace

Díky digitalizaci se dnes točí stále snadněji (ne vždy ale lépe), a tak se filmy množí. Což platí i o dokumentech. Horší už je dostat je do kina, čili k divákům. Jednou z platforem, jež se o to úspěšně snaží, je KineDok pořádající projekce na specifických místech nákladové nádraží, knihkupectví, kavárny, kostel, galerie či hospoda.

A co bavilo diváky z distribuční nabídky KineDoku letos? Site-specific projekce filmu Nagano Tapes v leteckém muzeu v Kunovicích v rámci LFŠ a dokumenty Okupace 68 a Můj neznámý vojín v kasárnách Karlín.