Shodou náhod se to všichni dozvědí již v květnu. Zatímco Hra o trůny se rozuzlí 19. května (a jen o den později na českých obrazovkách), s hrdiny komedie o potrhlých fyzicích a matematicích se američtí diváci rozloučí již 9. května.

Symbolická poslední klapka Teorie velkého třesku pak padla 1. května. „Láska navždy.“ Toto heslo spolu s černobílou selfie zveřejnily hvězdy seriálu na sociálních sítích. Dočkaly se statisíců lajků a řady děkovných komentářů.

Nejlépe placené hvězdy

Teorie velkého třesku se na obrazovkách amerických televizí poprvé objevila 24. září 2007 a stala se téměř okamžitou senzací. Hned v premiérové sezoně si jen v USA vysloužila sledovanost blížící se 10milionové hranici a z představitelů hlavních rolí se staly okamžité hvězdy.

Za úspěchem komedie stál zkušený scenárista a producent Chuck Lorre, který měl na kontě již seriálové hity jako Dharma & Greg a především Dva a půl chlapa. Lorre spolu s kolegou Billem Pradym přišli s neotřelým konceptem ideálním pro mladé diváky 21. století: hlavními postavami byli takzvaní geekové, tedy milovníci Hvězdných válek, Pána prstenů, počítačů a dalších podivností. A ne ledajací geekové, ale rovnou mladí profesoři fyziky, matematiky či astronomie s extrémně vysokým IQ.

Co jim pánbůh nadělil na chytrosti, trochu ubral na společenskosti. A právě na jejich střetu s „obyčejnými“ lidmi tvůrčí tým postavil celý seriál. Že jde o střety vždy velmi zábavné, nejlépe vypovídá, že během 12 sérií vzniklo celkem 279 epizod, což je více než u legendárních seriálů jako M*A*S*H, Přátelé nebo Frasier.

Seriál postupně vystoupal k na dnešní dobu neuvěřitelné sledovanosti kolem 20 milionů diváků nejúspěšnější sezona byla sedmá v pořadí, která měla premiéru v letech 2013 a 2014.

Není se tak čemu divit, že šestice představitelů hlavních rolí si v té době vynutila nejlepší platy v branži a za každou epizodu (kterých je v každé sérii 22 až 24) bral každý herec milion dolarů.

Hrdinové žijí dál

Jak u Hry o trůny, tak i v případě Teorie velkého třesku ale diváci nemusí smutnit. Sice hlavní děje seriálů v květnu s posledními titulky opravdu skončí, příběhy jednotlivých postav ale nikoli. Moderní Hollywood totiž dávno pochopil, že povedené a populární seriály není radno „zaříznout“ a snažit se vytvořit nové hity. Daleko lepší je vytvářet takzvané „spin-off“ seriály. Ty se většinou točí kolem některé z hlavních postav, případně se odehrávají před ději známými z původních seriálů.

Takto například vznikl seriál Joey, který se snažil navázat na kultovní Přátele a jenž na obrazovky vrátil populárního Joeyho Tribbianiho, ztvárněného Mattem LeBlancem. A ze stejné logiky vychází také již etablovaný a také velmi dobře sledovaný Malý Sheldon, v němž se setkáváme s mladým géniem Sheldonem Cooperem (hlavní postava Teorie velkého třesku).

Fanoušci Hry o trůny se pak mohou těšit hned na několik seriálů, které se budou odehrávat ve fantastickém světě vytvořeném spisovatelem Georgem R. R. Martinem. „V tuto chvíli je v různých fázích vývoje hned několik sérií. Budeme ale budeme velmi uvážliví, co ve finále diváci uvidí,“ potvrdila stanice HBO.

Slavné konce velkých seriálů

V dějinách televizní zábavy najdeme několik momentů, které se staly součástí popkultury. A patří k nim i několik posledních epizod ve své době kultovních seriálů.

Proslulým se stal závěrečný, dvouhodinový díl komediálního díla M*A*S*H, který údajně sledovalo neuvěřitelných 121,6 milionu amerických diváků (jiné zdroje uvádí číslo 105 milionů), což z něj dodnes činí asi nejsledovanější pořad dějin tamní televize. Další v pořadí nejsledovanějších závěrečných epizod jsou seriály Cheers (84,4 milionu) a Seinfeld (76,3 milionu). Všechny tyto seriály nasadila hned zkraje svého vysílání televize Nova.

V roce 2004 se po deseti řadách uzavřely příběhy Přátel. Na rozdíl od MASHe či Seinfelda již přátelé bojovaly s daleko větší konkurencí a s měnícím se televizním publikem. I proto musela stanice NBC vynaložit na tehdejší dobu horentní sumy za propagaci posledního dílu. Vyplatilo se, poslední díl Přátel sledovalo jen v USA na svou dobu ohromujících 52,5 milionu diváků.

Mírně negativní konec pak zaznamenal tajuplný seriál Ztraceni. Seriál producenta J. J. Abramse pracoval s obří dávkou šokujících a zdánlivě absurdních dějových linek. A všichni diváci čekali, jak z toho všeho tvůrci vybruslí. Závěrečná epizoda měla solidní sledovanost 13,5 milionu diváků. Ale reakce na ni byly silně rozporuplné, až odmítavé. Z této epizody si pak utahovali tvůrců jiných slavných seriálů včetně Simpsonových.