Díky seriálu se propracovala mezi nejlépe placené televizní hvězdy, během jeho natáčení se stihla rozvést a znovu vdát, odkojit dvě děti a – jak doufá – vybudovat si pověst, která jí snad nyní otevře cestu i za kameru.

„Nejsem příliš dojímavý typ, obzvlášť pokud jde o práci. Příprava mé poslední scény byla samozřejmě smutná, ale brala jsem to jako uzavření jedné herecké kapitoly a říkala jsem si, že to nesmím moc prožívat. Po poslední klapce jsme si všichni s radostí a úsměvem poděkovali, ovšem když jsem nastoupila do auta, strhla se taková povodeň, že jsem nechápala, kde se ty slzy berou. Byla jsem totálně zničená,“ vzpomíná Lena Headey na den, kdy se naposledy převtělila do Cersei Lannister, vládkyně Západozemí.

Jon Snow, Daenerys Targaryen
Kdo získá trůn? Seriálový fantasy hit vstupuje do krvavého finále

Ačkoli je pro pětačtyřicetiletou rodačku z Bermud loučení s Hrou o trůny smutné, do budoucna se dívá optimisticky. Seriál jí totiž otevřel mnoho dveří a nabídl neskutečné možnosti.

„Všichni víme, že jakmile jste stále na očích, přistupují k vám lidé úplně jinak. Máte možnost se potkat s těmi, k nimž byste se jinak nikdy nedostali, lidé poslouchají, co říkáte, a máte najednou kdysi nevídané nabídky spolupráce. Pro mě to znamená především možnost začít pracovat na vlastních projektech, o nichž bych bez Hry o trůny mohla jen snít. Chtěla bych především produkovat a režírovat vlastní filmy,“ naznačuje, kam bude směřovat své pracovní kroky herečka, která by se zároveň ráda přes postavu Cersei přenesla a ukázala divákům, že dokáže skvěle zahrát i reálnější postavy.

„Nikdo nechce věčně hrát mizery z vymyšleného světa. Fantaskní postavy jsou fajn, ale vždycky je zajímavější, když se při ztvárnění role můžete opřít o něco reálného. Zajímají mě spíš skutečně žijící lidé,“ dodává Lena Headey.

Umím vypnout i u hororu

Času na rozmýšlení, kam se teď pracovně vrtne, nemá nazbyt. Finančně je možná zabezpečená, neboť z ní a jejích kolegů – Petera Dinklage, Nikolaje Costera-Waldaua, Kita Haringtona a Emilie Clarke – udělala Hra o trůny nejlépe placené televizní herce, když za jeden jediný díl v sedmé a osmé řadě inkasovali jeden milion a sto tisíc dolarů, pomíjivost televizní slávy je však neúprosná.

Jon Snow, Daenerys Targaryen
Hrdinové, nebo zločinci? Odborníci vybrali nejbrutálnější postavy Hry o trůny

Koncem letošního ledna Lena sklidila velký úspěch na filmovém festivalu Sundance. Světovou premiéru si tam odbyla komedie Souboj s rodinou, v níž ztvárnila matku mladé wrestlerky Paige Julii Knight, taktéž zápasnici známou pod přezdívkou Sweet Saraya. Film natočený podle skutečného příběhu dnes teprve šestadvacetileté Paige je režisérským debutem Stephena Merchanta. U nás měl premiéru na Febiofestu a těší se vysokému hodnocení od fanoušků i kritiky.

„Komedie jsou skvělý žánr. Mám ráda filmy, u kterých si lidé můžou odpočinout, uvolnit se, zasmát se,“ říká televizní kráska, kterážto sama ale umí vypnout i u hororu. „Někteří lidé je nenávidí, ale já horory zbožňuju. Pro mě je třeba Texaský masakr motorovou pilou vyloženě relaxační snímek. Při takových filmech může člověk přestat používat mozek a nechat se jen unášet všemi těmi nádhernými záběry,“ prozradila před časem s úsměvem v jednom z rozhovorů hvězda hororových snímků Očista a Pýcha, předsudek a zombie.

Tetování není nikdy dost

Kromě hororů má Lena Headey i spoustu jiných zálib. Doma má několik psů – v celkové hodnotě kolem dvou milionů dolarů – a tělo má ozdobené řadou tetování. „Nechala bych si dělat pořád další a další. Občas se zastavím před tatérským salonem, zaposlouchám se do bzučení jehly a říkám si, jdi tam a nějaké malé, které nikdo neuvidí, si nech udělat,“ říká zasněně herečka, která tetováním přidělávala vrásky tvůrcům Hry o trůny.

Brno 12.3.2019 - Slavnostní premiéra filmu Skleněný pokoj v brněnském univerzitním kině Scala - Carice van Houten.
Rudá kněžka? Simpsonovy mám radši, říká hvězda Hry o trůny Carice van Houtenová

Maskéři a kostyméři jí všechny nápisy a obrázky před natáčením zakrývali, a když to šlo, využívali filmaři také dublérku – například při záběrech zad nebo nohou. Tvůrcům zatopila také dvěma těhotenstvími, jimiž prošla během natáčení první a šesté řady.

V roce 2009, kdy čekala syna Wylieho, povolali producenti na plac ve scénách, v nichž to bylo možné, dvojnici, jinak měli za úkol rostoucí bříško zakamuflovat kostyméři. A stejně tomu bylo i v roce 2015, kdy byla v očekávání s dcerou Teddy. „Prostě jsme ta těhotenství zatajili, i když je diváci museli poznat,“ říká dvojnásobná matka a naráží tak na fakt, že po porodech trpěla obrovskými hormonálními výkyvy a častými změnami nálad, z nichž byla dost nešťastná. „Při práci to nebylo nic příjemného, určitě mi to ale pomohlo ztvárnit Cersei přesvědčivěji,“ vtipkuje herečka, která se běžně snaží psychické neduhy vybít v ringu. Od devadesátých let se udržuje mentálně i fyzicky fit boxem, k němuž před časem přidala i jógu.

Ledový hotel postavený ve stylu Hry o trůny
Finsko představilo nový ledový hotel. Inspiroval se Hrou o trůny

Kdo je

• Lena Headey je sice původem Britka, jinak je ale už od narození světoběžnice. Světlo světa poprvé spatřila 3. října 1973 na Bermudách, kde sloužil její otec jako četník, později se s rodiči různě stěhovala po Velké Británii, jež jí přirostla k srdci. „V Los Angeles mi chybějí spontánní večírky, kdy se náhodou potkáte na ulici s kamarádem, jdete na jedno pivo a pijete až do čtyř do rána a každému je jedno, kolik jste toho vypili,“ říká s tím, že se v USA usadila víceméně jen kvůli prvnímu manželovi.

• Jako malá chodila na lekce baletu a k herectví se dostala na střední ve školním divadelním kroužku. Tam si jí také všimli filmaři. Před kamerou poprvé stála v roce 1992 vedle Jeremyho Ironse v dramatu Vodní země. Kariéru sice spojila hlavně s televizí, kde se vedle Hry o trůny objevila třeba v titulní roli seriálu Terminátor: Příběh Sáry Connorové, zazářila ale i ve filmech 300: Bitva u Thermopyl nebo Aberdeen, s nímž dorazila před lety na MFF do Karlových Varů. A nyní pokukuje i za kameru – především po režisérském křesle. Začátkem března měl premiéru videoklip Freyi Ridings ke skladbě You Mean the World to Me, který sama natočila. Obsadila do něj mj. Maisii Williams.

• V roce 2007 se provdala za muzikanta Petera Loughrana, s nímž má devítiletého syna Wylieho, po rozvodu v roce 2012 byla spojovaná například s kolegou ze Hry o trůny Jeromem Flynnem, nakonec ale zakotvila u režiséra Dana Cadana, kamaráda z dětství, jemuž v červenci 2015 porodila dceru Teddy. Zasnoubili se v roce 2017, veselku měli loni.

V čem můžete vidět Lenu Headey

Terminátor: Příběh Sáry Connorové
„Jsem boxem přímo posedlá. Chodila bych do tělocvičny každý den, kdybych nepracovala,“ odhaluje s tím, že díky fit postavě získala řadů rolí, kromě jiných i Sáru Connorovou.

Dopad
Thriller o ekonomicky zdevastované komunitě na kalifornském předměstí, kde se mladí lidé stále častěji uchylují k drogám, natočila v pauzách mezi přípravami Hry o trůny.

Ripleyho hra
Hlavní hrdina knih spisovatelky Patricie Highsmith Tom Ripley svou čirou amorálností nepřestává fascinovat čtenáře již od roku 1955. A nepřestává uchvacovat ani filmaře.

Hra o trůny VIII
„Cersei noc co noc usíná s obrovským strachem. Je paranoidní, plná hrůzy a nejistoty. Chová se jako kobra, had, který jen čeká a čeká…,“ říká o své postavě ve Hře o trůny.

Souboj s rodinou
Sen hrát skutečně žijící osoby se jí splnil v letošní filmové novince, v níž ztvárnila někdejší wrestlerku Julii Knight, známou pod zápasnickým jménem Sweet Saraya.

Tom Franzki, TV Star

Snímek ze seriálu Hra o trůny.
Britská pošta vydá známky ke Hře o trůny. Připomíná tím významný podíl Britů