„Tato autorská dvojice se poprvé spojila s společností Offside Men producenta Ondřeje Zimy a režiséra Jana Prušinovského, která má na kontě seriál Čtvrtá hvězda a film Kobry a užovky. Přestože byl snímek o učitelce zneužívající své postavení původně zamýšlen jako ryze český projekt, vznikl nakonec jako slovensko-česká koprodukce se společností PubRes (Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská)," sdělila mluvčí projektu Martina Chvojka Reková.

Děj snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, tedy na sklonku československé normalizace, ale je univerzálním příběhem, který by se mohl stát kdekoliv a v jakékoli době.

Hlavní postavou je zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka, která ale kvůli osobnímu prospěchu manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči. Ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby a dárky. Jen tři rodiny se rozhodnou kantorce vzepřít, situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce.

Odkaz k Musíme si pomáhat

„Každý dospělý a většina dětí zažil situaci, kdy cítil, že to, co je zrovna momentálně výhodné, je zároveň nesprávné. A naopak, že zachovat se podle svědomí anebo jen dobrého vychování může být nebezpečné anebo jen krajně nevýhodné. Proto tomuto příběhu může porozumět každý," řekl Hřebejk.

Příběh odkazuje atmosférou, ztvárněním a tématem k filmu Musíme si pomáhat. „A jako nebyl jeho tématem holokaust nebo nacismus, tak tady nehrajeme o komunismu a šikaně. Naše téma je strach, oportunismus, lidská důstojnost," dodal režisér.

Tvůrci obsadili neokoukané, ale vynikající herce v čele se Zuzanou Mauréryovou. Ve filmu dále hrají Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý a v jedné z hlavních dětských rolí vnuk Mariána Labudy Richard.

„Zápas s učitelkou, která zneužívá své postavení, odráží jak dobou podmíněná, tak nadčasová morální dilemata. Reálná rodinná historka přetrvala svojí intenzitou v rodinné mytologii. Celá ta léta byla při nejrůznějších příležitostech znovu připomínána. Skutečné události mě inspirovaly k variaci na žánr soudního dramatu," podotkl Jarchovský. Tvůrci jen hlavní postavu vybavili kvůli přesvědčivosti a nadčasovosti větší rafinovaností, inteligencí a sex-appealem.

Učitelka vznikla v koprodukci Rozhlasu a televízie Slovenska, PubRes, Offside Men a České televize s podporou slovenského ministerstva kultury, Audiovizuálného fondu a Státního fondu kinematografie.