Stejně jako režiséři Harryho Pottera či Hobita nevyhnul se ani Francis Lawrence rozklížení vyprávění a uměle natahovanému závěru. Koneckonců, autoři scénáře Danny Strong a Peter Craig mírně nudili už v předchozí části Síla vzdoru 1, která byla jedním dlouhým úvodním souvětím k závěrečné konfrontaci, jež přišla až nyní. Je to škoda. Fenomén nevinného mládí, které se vzbouří proti prospěchářské politice tvůrců „her" reprezentovaných střední a nejstarší generací, nabízel jisté přesahy. Přinejmenším v podobě etického zápasu nezatížených hrdinů proti intrikám vládnoucí „elity" a novodobé taktice „cukru a biče", jinými slovy moderní on-line zábavě pro lid, který – je-li pravidelně krmen syrovou konzumní stravou – nezlobí a poslouchá. I když jeho děti krvácejí z ran…

V závěrečném filmu se Katniss obklopena svými přáteli pokusí o sólovou akci - zabít Snowa jako tvůrce veškerého zla a bídy pro všechny obvody. Cestou, jež vede přes důmyslné pasti Kapitolu, svádí bitvu i se svou životní láskou Peetou infikovaným pozměněnými vzpomínkami a představujícím pro skupinu značné ohrožení.

Obecně platí totéž, co v minulých filmech – Hunger Games jsou silné v bojových scénách a vizuálních nápadech, kterých je tu ale méně, spíše v první půli (mj. útěk před černou lávou valící se na hrdiny izolované v prostoru před hradbami), v dialozích o důvěře, budoucnosti a Katnissině poslání se však opakují klišé známá z jiných filmů. Tak jako Potter ztrácí v gradující konfrontaci s Voldemortem své přátele, přichází i hrdinka jménem Reprodrozd při účtování se Snowem o své bližní a musí hledat novou vnitřní rovnováhu. Téměř se zdá, jako by tvůrci hráli hlavně na efekt, repliky a logika vyprávění se příliš neřeší, zato se divákům dostane jedné mimořádně brutální scény vraždění dětí a v samém závěru i kýčovité romantiky, aby si na své přišli všichni… Pravda, v tom se příliš neliší od knižní předlohy.

Moment s posledním Katnissiným vystřeleným šípem má žádoucí atmosféru a celkově je vizuální podívaná podbarvená hudbou Jamese Newtona Howarda na kvalitní úrovni. Jinak je ale natahovaný konec více než dvouhodinového snímku spíš zkouškou trpělivosti a zvrat situace lze navíc lehce vytušit. Herci včetně Jennifer Lawrencové odvedli standardní výkony známé z předcházejících částí. A jen ještě douška pro ty, kteří fandili více brunetovi, nežli blonďatému: Katniss má holt radši světlovlasé a submisivní typy… To je jednou jasné.

Zdroj: Youtube