Terryho Gilliama, mistra imaginace (Brazil, Král rybář, Dobrodružství barona Prášila) naštěstí neopustila. Jeho nápad byl prostý, ale geniální: vyšel z toho, že většinu záběrů s Heathem Ledgerem v reálných kulisách už natočil a jeho postavu (ve fantaskním světě doktorova imaginária) nechal zahrát hned třemi herci! Tony se stejně jako všichni, kteří projdou pomyslnou branou do kouzelného imaginária, vnitřně mění a Gilliam nechává rafinovaně měnit i jeho tvář – která nabývá tu podoby Johnnyho Deppa, jindy Jude Lawa či Colina Farrella… Nápad, který funguje a nijak neruší.

Fantastická výtvarná show

Příběh je prostý – pohrávající si s věčnou lidskou touhou neumřít a pekelnou smlouvou o nesmrtelnosti výměnou za osud blízkého člověka. Parnassus se kdysi upsal za věčný život ďáblu a slíbil mu dát svou dceru Valentinu po dovršení šestnácti let. Teď za to pyká pocitem viny a zoufalou snahou dívku zachránit… Gilliam ovšem téma rozehrál s velkou parádou. Jakmile vstoupí na scénu Tony, nezodpovědný mladík ze světa nekalých obchodů, začne to správné divadlo. Gilliam předvádí velkou výtvarnou show ze světa naší obrazotvornosti a snů, jehož motivy se mění podle toho, kdo jím právě prochází. Může to být barevná řeka s loďkami a portréty zemřelých, tajemný háj, z něhož není úniku či cypřišová jižní krajina. Kontrasty mezi všední realitou (zde tmavá zákoutí špinavých londýnských ulic, doků a továrenských hal) a snovým světem jsou omračující. Přebývání v něm je osvobozující. Člověk ale musí znát jeho hranice. Jinak se propadne do hlubin temných skal, jako jsou ty, v nichž se odehrávají některé dialogy doktora s ďáblem (Tom Waits je opravdu famózní).

Skvělé herecké výkony

Gilliamovo Imaginárium asi nepřebije jeho Brazil či Krále rybáře, tu pastvu pro oči si ale nenechte ujít. Ať jsou to reálné momenty, třeba dramatická záchrana Tonyho z mostních pilířů v hustém dešti, cesta zasněženou soutěskou nebo výlety barevnou imaginativní krajinou objevenou pro plátno a oči diváka. V Gilliamově filmu je možné vše: šplhat po žebřících do nebe, vézt se na nekonečném toboganu či tančit na listech leknínů. Vizuální zážitek umocňují herecké výkony zúčastněných, Christopherem Plumerem počínaje a Lily Cole v roli Valentiny konče.

Důmyslný přestřih z dusivého finále do reality moderního města přináší katarzi. Skrze ni autor přitakává dvěma pravdám – že touha po nesmrtelnosti je pošetilá, ale věčná a že máloco tak rozsvítí naše všední životy jako příběh. Protože ten, jak se praví v jedné z klíčových pasáží „podpírá vesmír“.

Imaginárium dr. Parnasse

Francie, Kanada, USA 2009

Režie: Terry Gilliam, hrají: Heath Ledger, Christopher Plummer, Johnny Depp

Premiéra 21. ledna