„Pokaždé se mě ptají, jaký svůj film bych do programu vybrala. A já vždy říkám: vyberte si sami,“ řekla dnes médiím Iva Janžurová, jež dostane čestného Kristiána v závěru přehlídky a kterou připomenou filmy Penzion pro svobodné pány, Morgiana či Ene bene. „Mám vůči svým filmům různé pocity a chybí mi odstup. Penzion jsem prvních deset let nenáviděla. Návrhářce Ireně Greifové jsem zase jednou řekla, že jsme to s těmi maskami a líčením v Mor-gianě přehnaly. Několik let mě za to nezdravila.“

Oscar pravděpodobně čeká na nenápadného outsidera, válečný film 1917 režiséra Sama Mendese
Který film zazáří na Oscarech? Šance mají 1917 i Dcera

Pro 27. ročník, který zahrne kromě Prahy dalších třináct měst, vybírá program nový umělecký ředitel Nikolaj Nikitin. Do Prahy přichází z festivalu Berlinale, stejně jako Dieter Kosslick, bývalý ředitel téhož festivalu. Jak říká, chce se zaměřit na filmy, jež diváci v kině neuvidí a podporu mladých filmařů.

„Soutěž komedií, které zhodnotí divácká porota, nabídne sedm titulů. Závěr bude patřit filmu Charlieho Chaplina Cirkus,“ přiblížil Nikitin novinku přehlídky.

Premiéra sekce Ženy ženám

Poprvé bude představena i sekce Girls in Film/ Ženy ženám, pořádaná také například na festivalu v Cannes. Zahrne projekce, přednášky či debaty. V sekci Panorama uvidíme poslední film Romana Polanského Žaluji, jenž soutěžil loni v září v Benátkách. Celkem nabídne Febiofest 14 tematických sekcí včetně Planet Dark zaměřené na horory a bizarní příběhy.

Loni ho i s regiony navštívilo 70 tisíc diváků.

Geniální přítelkyně
Vášně, krev, nálezy i ztráty. Geniální přítelkyně jsou zpět