Tvůrci filmu Martin Dušek a Ondřej Provazník na sebe upozornili před více než deseti lety dokumentární tvorbou. Uměli vyhmátnout téma a také je neotřele podat.

Erotika i komiks. Do českých kin míří Francouzi
Erotika i komiks. Do českých kin míří Francouzi

Ať to byla Poustevna, das ist Paradies!, líčící neveselou situaci českého, kdysi sudetského pohraničí, Ženy SHR o rozdílných životních postojích dvou žen v Horním Jiřetíně, nebo Parta Analog dokureality o deseti televizních matadorech. Samostatný dokument Martina Duška K oblakům vzhlížíme vybojoval před pěti lety cenu české filmové kritiky.

Reálná kauza

Staříci jsou jejich společným hraným debutem a tvůrci o tématu přemýšleli delší čas. Základem scénáře se stala reálná kauza kolem odbojáře Pravomila Raichla, jenž dvakrát během let zamýšlel vraždu prokurátora Karla Vaše, nakonec mu ale selhalo srdce. Zpráva o tom se objevila v médiích až po několika letech.

Provazník s Duškem vystavěli obdobnou modelovou situaci. Jejich hrdinové, kamarádi z protikomunistického odboje, jsou ale akčnější. Na popud jednoho z nich, který pro to přilétá až z Oregonu, se rozhodnou pomstít rovněž prokurátorovi, zde Mrázovi. Sadistovi z tuhých 50. let, jenž unikl spravedlnosti posametových soudů.

Ksenia Rappaport a Jonas Chernick
Pražské orgie? Jen krotký plakát, snímek je málo záživnou karikaturou doby

Vlastimil i Antonín dobře vědí, že tenhle svět už není pro starý. Ale prošli tvrdým výcvikem a hned tak je něco neporazí. Ani odpor Antonínovy rodiny, ani stářím oslabená těla. Právě jejich urputná cesta za pomstou lemovaná překážkami a vynalézavost (třeba transport Vlastimila na vozíku do nitra dodávky) baví ve filmu více než samotná, spíše televizně vedená zápletka.

Groteskní pistolníci

Činí z nich jakési novodobé groteskní desperáty a zároveň vyvrací teorie o nemohoucím stáří. Nestála by ale za nic, nebýt hlavních aktérů. Jiří Schmitzer v roli Vlastimila a Ladislav Mrkvička jako Tonda tvůrcům film odehráli. Jejich přesné, civilní herectví a cit pro nuance, prakticky nerušené hudbou, je radost sledovat.

Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy?
Parazit aneb Co dokáže taková normální (chudá) rodinka

Jak Schmitzerova asketického veterána, nekompromisně prosazujícího poslední „misi“, tak Mrkvičkova parťáka, jehož počáteční váhavost a mírnost bere kvůli starému kamarádovi za své. Herci, vědomi si vlastních fyzických limitů, si své party naplno užili. Hlavně kvůli nim stojí za to Staříky vidět.

Hodnocení Deníku: 60 %