Snímek Kanáři provází pověst Dannyho parťáků po rumunsku. K těm má ale už z podstaty daleko. Sebeironie frajerů s Georgem Clooneym v čele, kteří to s elegancí natřou náfukovi v Las Vegas, není rumunským hrdinům vlastní, nic ve zlém.

U jejich autora a režiséra Corneliua Porumboiua, který se před čtrnácti lety představil ve Varech filmem 12:08. Na východ od Bukurešti, spíš baví jiné věci. Podvratnost, respektive záludná hra s žánrem, hezké nápady a pocty - především starému dobrému noiru.

Kde jinde vyprávět příběh Kanárů nežli na Kanárských ostrovech? Zvlášť když na jednom z nich jménem La Gomera místní ovládají speciální pískaný jazyk? Sem přijíždí hrdina příběhu, inspektor Cristi, a rozehrává nebezpečnou dvojí hru s policií a drogovou mafií zároveň. Jak známo, za vším je třeba hledat ženu, a jeho svůdná společnice Gilda má své plány. Cristi se na ostrovech musí naučit právě onu šifrovanou pískanou řeč, s jejíž pomocí může oklamat policejní kolegy a dostat komplice z basy. Ve hře je totiž pořádný balík prachů.

Finální přestřelka

Režisér nabízí působivé záběry ostrovní přírody, rychlé jízdy aut, přesvědčivý noirový šerosvit a otevřenou erotickou scénu s nahou hrdinkou. Dojde i na drsnou finální přestřelku. Jen se člověk nemůže zbavit pocitu, že ambice Kanárů byly větší, než tvůrce dokázal naplnit.

Vyprávění člení na kapitoly, které do sebe zapadají jen zčásti, a v koloběhu lží a různých pastí se divák až příliš ztrácí. Chybí větší švih a úspornost dialogů, jak se na noirovku sluší, a také více humoru. Diváci jeho staršího filmu Poklad přitom vědí, že s ním režisér pracovat umí.

Jednotlivými nápady a filmovými odkazy se nicméně lze hezky bavit – scénou ve sprše s nožem, konspiračními schůzkami v kině u westernů, operními motivy (například Norma) a hlavně originálním nápadem s šifrovaným hvizdem, byť je ho tu méně, než by se dalo využít. Půvabný je i odkaz na italskou Gomoru ve jménu ostrova.

Pokud jde o casting, více pozornosti na sebe poutá půvabná Catrinel Marlon, charisma Vlada Ivanova je o dost slabší. Což je u hlavního hrdiny, jenž má být jakýmsi Philem Marlowem tak trochu vada.