Václav Havel, Petruška Šustrová, Jiřina Šiklová, výtvarník Jan Steklík, Karel Schwarzenberg, David Koller, Vratislav Brabenec z undergroundové kapely Plastic People of the Universe – každý si pamatuje Magora po svém.
Ostatně jako i tvůrci filmu: autoři námětu Dáša Vokatá (Magorova přítelkyně) a František Stárek Čuňas a režisér Oliver Malina Morgenstern, který film natočil. Rok bez Magora byl poprvé uveden loni v Arše v rámci Pocty českému undergroundu, teď vstoupil do kin. Je to vlastně jakýsi pozdrav od přátel někam nahoru, básníkovi, který zemřel předloni 9. listopadu. Nejde o kdovíjak hluboký nebo překvapivý portrét, spíš zajímavý vzorek názorů rozličných lidí, jimž Jirous vstoupil svérázným způsobem do života.
Na rozdíl od dokumentu Moniky Le Fay 04826 Jirous není tak sevřený, ukazuje Jirouse v širším záběru – mezi Plastiky, na večírcích, při autorských čteních, s novináři. Ohlédnutí za dobou undergroundu vzniklo pomocí hraných dotáček. Připomene jeho ocenění (cena Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně), setkání se Zappou, koncerty Plastiků, boj s establishmentem. I fakt, jak se mu Karel Schwarzenberg postaral o byt („Aby největší český básník neměl kde bydlet! Nepřijatelný!"). Roztomilé jsou vzpomínky ženy Juliány a dcery Marty, třeba na Magorovu pověstnou nepraktičnost a roztěkanost („rozkopal na zahradě kompost, šel na chvíli k sousedovi a přišel druhý den"). A samozřejmě přináší četné úryvky z básníkových děl, jeho nekompromisní politické i kulturní názory, morbidní citace („doma seš tam, kde se oběsíš") i různé excesy, kterých věru nebylo málo. Rozčílit ho šlo snadno, stačilo promluvit během jeho četby nebo položit místo konkrétní novinářské otázky slovní „vatu"…
Film ho ukazuje poctivě v celé šíři vrstevnaté osobnosti – nejen jako cholerika s věčnou sklenicí v ruce („být opilý a necítit břemeno času") a oponenta režimu, ale i jako člověka s citem pro krásu. Surovce, který dokázal napsat překvapivě něžné a emotivní texty, podobně jako třeba Hemingway.