Narodil se 11. února 1974 v Kladně. Byl velmi živé dítě a svou energii uplatnil i v klasickém tanci, kterému se věnoval už od mládí. V době, kdy se učil na automechanika, sešel na scestí a udělal jeden velký životní přešlap. Své dluhy se rozhodl vyřešit přepadením benzínky. V roce 1993 byl za svůj čin odsouzen a odseděl si dva roky ve vězení.

Okradené ženě se omluvil

„Měl jsem řádnou výchovu. Máma byla učitelka, otec horník. U nás platily zásady. Hodně jsem sportoval. Jen jsem měl trochu dobrodružnější povahu. Myslím, že se tomu nedá předejít,“ poznamenal Révai ke svému prohřešku z mládí. Nutno dodat, že paní, které tehdy na čerpací stanici vytrhl peněženku s tržbou, se později osobně omluvil.

Do kin vstoupil film Franta mimozemšťan. Jak ho hodnotí redaktorka Deníku Jana Podskalská? Podívejte se:

Jakub Prachař se snaží o mimozemšťana.
Franta mimozemšťan je ztráta času i peněz. Havlíkova komedie je spíš k pláči

Ještě jako vězeň úspěšně absolvoval konkurz na muzikál Dracula a druhý den po propuštění se mu ještě jednou zúročila jeho taneční průprava – podepsal smlouvu se skupinou Uno. Richard Hes mu dal druhou šanci. „Byl to férový kluk a strašně poctivý. Na trénincích byl vždycky první a odcházel jako poslední,“ vzpomínal choreograf. Révai byl také členem skupiny Děti swingu hostující v pražském Hudebním divadle Karlín.

Dracula a Rebelové

Role v Draculovi odstartovala jeho kariéru herce. Později vystupoval v řadě dalších muzikálů jako Carmen, Vlasy, Johanka z Arku, Pomáda či Romeo a Julie. První roli v celovečerním filmu získal v hongkongském akčním snímku Hun shen shi dan z roku 1998, v němž si zahrál mimo jiné s dcerou slavného filmového bojovníka Bruce Leeho.

Objevil se i před televizní kamerou. Popularitu mu přinesly seriály Rodinná pouta (2004) a Velmi křehké vztahy (2007). A Filip Renč si ho vybral pro jednu z hlavních rolí v muzikálovém filmu Rebelové (2001). Režiséra zaujal svým výkonem v muzikálu Vlasy, uváděném v GoJa Music Hall.

Filmové role Jana Révaie:

Ačkoli jeho part v Rebelech nazpíval Bohuš Matuš, Révai se díky postavě Šimona v romantickém snímku stal idolem nejedné ženy. V roce 2002 si pak zahrál v dalším zahraničním filmu – Blade 2 režiséra Guillerma del Tora a v tomtéž letopočtu jednu z hlavních rolí v dramatu Zatracení, které natočil Dan Svátek v česko-nizozemsko-thajské koprodukci.

Svou dráhu divadelního herce pak Révai načal v pražském Divadle pod Palmovkou a v letech 2012 až 2016 usedl do poroty taneční soutěže StarDance.

Nelegál, queer táta i Vandrák

K jeho nejnovějším počinům patří seriál Extraktoři (2023), pojednávající o agentech tajné služby, kteří zachraňují české občany v zahraničí. Hraje v něm takzvaného nelegála, což je vlastně extraktor v hantýrce těchto operativců. „Absolvovali jsme policejní a vojenský výcvik, učili jsme se, jak správně držet zbraň a jak s ní zacházet,“ řekl Révai, který také ztvárnil queer tatínka dospívajícího hlavního hrdiny v úspěšném seriálu Sex O'Clock (2023).

Oba tituly byly natočeny pro platformu Voyo a vypadá to, že se můžeme těšit na jejich druhé řady.

Jan Révai spolu s Jakubem Štáfkem v seriálu Extraktoři:

Zdroj: Youtube

Co se týče hercovy filmové práce, v kinech právě běží snímek Němá tajemství režiséra Tomáše Mašína, ve kterém Révai ztvárnil jednu z postav. Na jevišti Hudebního divadla Karlín ho v současnosti můžete vidět v novém nastudování původního filmového retro muzikálu Rebelové, kde má tentokrát roli tatínka hlavní hrdinky Terezy. V Divadle Hybernia pak vystupuje v hudební komedii Janka Ledeckého nazvané Zapomeňte na Shakespeara! a v divadelní podobě známého filmového muzikálu Zpívání v dešti.

Kromě toho, že rád tančí, jezdí na koni a na motorce. S kamarády Pavlem Liškou a Hynkem Bernardem na ní projel Gruzii, Arménii, Latinskou Ameriku či Papuu Novou Guineu. Své cesty pak zužitkovali v dokumentárním seriálu Vandráci a chystají i celovečerní film.

Líbí se mu Slovenky

Révaiovou první manželkou byla zpravodajka Slovenské televize Daniela Urbánková. Nyní žije se slovenskou herečkou Zuzanou Šulajovou, s níž má dva syny – Jakuba (2011) a Matěje (2013). „Už nemám takové ambice hrát každý den. Je pro mě důležitější, že můžu kluky vozit do školy, na kroužky, trávit s nimi čas. Čteme si pohádky a chodíme do přírody,“ prohlásil Révai nedávno v Blízkých setkáních na Dvojce.

Nový seriál Policie Hvar budí rozpaky:

Alžběta Ferencová a Jakub Štáfek ze seriálu Policie Hvar.
Komedie, nebo krimi? Policii Hvar vládne Štáfek, seriál ale u lidí budí rozpaky

Není tajemstvím, že herec měl kdysi vztah i se zpěvačkou Lucií Bílou. „Pomohl mi v době, kdy mi bylo opravdu špatně. Byl vedle mne a vyprávěl mi pohádky. Držel mě za ruku, na což v té době neměl nikdo odvahu. Každý měl strach, že se nějak mediálně zamotá,“ řekla k tomu Lucie Bílá v pořadu 13. komnata Jana Révaie.