V připsané roli ředitele školy se na plátně objeví Zdeněk Svěrák s dobově upraveným vousem. Spolu se synem Janem proto do scénáře doplnil několik vtipných scén. Premiéra snímku bude za rok.

"Jsem ráda, že budu pracovat s takovým režisérem, jako je Honza. Beru to i jako poctu, protože si myslím, že pokud mě může někdo převést z rolí holčiček do rolí žen a maminek, může to být právě jen on," řekla Voříšková.

Podle dvorního Svěrákova kameramana Vladimíra Smutného ho čeká převést scenáristovu představu do vizuální podoby. "Film připravujeme dlouho, protože tam jsou některé lokace místopisně dané. Například, že vedle nějakého domu má být hřbitov. Dlouho jsme spolu hledali, po obhlídkách jezdíme už od února. Nakonec jsme se ukotvili ve Slavonicích," řekl Smutný.

Film vznikne za 50 filmovacích dnů

"Honza zpočátku myslel, že natáčení bude kratší, ale když si představíte, že těch textů je tam spousta a jsou i pro děti ve věku od sedmi do jedenácti let, tak to bude práce velice obtížná," řekl kameraman. Podle něj v české kinematografii není moc filmařů, kteří umějí pracovat s dětmi.

Pro připomenutí doby si se Svěrákem pustili vynikající snímek Karla Kachyni Ať žije republika z roku 1965, jehož téma je podobné. Je mozaikou líčící konec druhé světové války na moravském venkově očima malého kluka.

"Chtěli jsme natáčet na filmový materiál, ale nakonec to budou pixely, tedy digitální záznam. V Čechách se už totiž nedá se zárukou točit klasicky, protože neexistují standardní laboratoře," dodal Smutný.

Lyrický příběh o dětství a hrdinství v každém z nás

Film Po strništi bos dostal podporu fondu Eurimages. Státní fond kinematografie snímku udělil sedmimilionový grant a konstatoval, že jde o nejlépe autorsky i producentsky připravený projekt.

Tvůrčí dvojice Jan a Zdeněk Svěrákovi spolupracuje už čtvrt století. Snímek Po strništi bos je jejich sedmým dílem. Ve stejnojmenné knize převyprávěl Zdeněk Svěrák své vzpomínky optikou sedmiletého chlapce přesazeného z města na venkov. Dějově předchází jejich první společné práci, Obecné škole z roku 1991.