Jana Andresíková se narodila v roce 1941 v Kroměříži. Po vystudování Janáčkovy akademie múzických umění působila v pražských divadlech Maringotka a Divadle Za branou. V roce 1969 opustila stálé angažmá a uplatňovala se jako herečka na volné noze.

Jiří Bartoška.
Tři otázky pro Jiřího Bartošku: Nejvíc mi chybí jistota, říká prezident KVIFF

Řadu let působila také jako pedagožka na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU), kde vychovala takové herce jako Valerie Zawadská, Miroslav Vladyka či David Prachař. Jevištní mluvu vyučovala i v Soukromé herecké škole v Praze.

Rozhlas i dabing 

Ve filmu a v televizi dostával spíše střední a menší role. Asi nejvíc se proslavila jako zlá čarodějnice (postavu namluvila Jana Dítětová) v seriálu Miloše Macourka a Václava Vorlíčka Arabela, respektive rolí paní Černé z jeho pokračování Arabela se vrací.

Miroslav Krobot jako Muž se zaječíma ušima
Český úspěch v Polsku. Miroslav Krobot zaujal "zaječíma ušima"

Diváci si ji ale mohou pamatovat také z filmu Poslední královna z roku 1975, ve kterém ztvárnila titulní roli královny Elišky Přemyslovny. V posledních letech si zahrála ve filmové komedii Kameňák nebo v pohádce Čertova nevěsta.

Hlas Andresíkové si oblíbil také rozhlas a dabing. Svůj hlas propůjčila mimo jiné americké herečce Woopi Goldbergové ve filmu Sestra v akci.