Předchozí
1 z 7
Další

Jana Hlaváčová a Miroslav Horníček v komedii Kam čert nemůže.Jana Hlaváčová a Miroslav Horníček v komedii Kam čert nemůžeZdroj: se svolením České televize

Kam čert nemůže (1959)

„Vy jste normální a blázen jsem já,“ přesvědčovala Hlaváčová v roli Mefistofely doktora Fausta (Miroslav Horníček) ve své první velké filmové roli. Tu jí ve své komedii dal režisér Zdeněk Podskalský. Na Hlaváčovou přitom narazil úplnou náhodou. Byl se podívat za kamarády na natáčení filmu Smrt v sedle ve Slatiňanech a objevil při tom sympatickou studenku DAMU, která tam byla na prázdninách za svou první velkou láskou.

Podle hereččiných vzpomínek k ní kolega Horníček zprvu přistupoval s jistými obavami a ostražitostí, ale ona jako herecký nováček předvedla skvělé představení. 

Zdroj: Youtube

S Josefem Vinklářem v seriálu Byl jednou jeden dům.S Josefem Vinklářem v seriálu Byl jednou jeden důmZdroj: se svolením České televize

Byl jednou jeden dům (1974)

„Hele, pane Ehrlich, model nemodel, jestli to nepůjde z baráku, tak tomu zakroutím krk sama,“ vyhrožuje správcová domu Anděla Hrachová v podání Jany Hlaváčové nájemníkovi a malíři v jedné osobě Karlu Högerovi. Spor této dvojice se týkal kohouta Barnabáše, kterého Höger považoval za umělecký model, zatímco správcová trvala na tom, že jde o drobné hospodářské zvířectvo, které za války v jejím domě nemá co dělat. Herečka svým výkonem ozdobila jeden z nejoblíbenějších českých seriálů, který jeho tvůrci označili za „televizní román“. Jejího partnera, boxera Arnošta Ticháčka, ztvárnil Josef Vinklář, a syna Martina si zahrál Jaromír Hanzlík.

Zdroj: Youtube

V Chalupářích si Hlaváčová opět zahrála s Josefem Vinklářem. Zahrála si seriálovou dceru Jiřího SovákaZdroj: se svolením České televize

Chalupáři (1975)

„Máme mlíka, že bysme se v něm mohli koupat a pánové si vymyslej teplou večeři.“ Tato věta Jany Hlaváčové (Jarča Krbcová) rozlítí jejího seriálového otce Jiřího Sováka (Evžen Huml). „Tomu říkáš teplá večeře? To je vohřejvaná večeře!“ kontruje cholerický Huml nad buřtem na talíři. Hereččina syna Slávka si zahrál Sovákův skutečný syn Jiří Schmitzer, který se tak v Chalupářích proměnil v Sovákova vnuka.

Režisér František Filip přisoudil Hlaváčové stejného manžela jako v seriálu Byl jednou jeden dům – osvědčeného Josefa Vinkláře, jenž se s ní v roli taxikáře Sioly skvěle doplňoval.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením České televize

Ikarův pád (1977)

„Když člověk žije deset let s rukou na záchranný brzdě, tak ztratí poslední zbytek odvahy. Já už nemůžu,“ prohlásí Hlaváčová o soužití s notorickým alkoholikem Károu (Vladimír Menšík). V televizním filmu podle scénáře Jiřího Hubače coby paní Kárová sleduje, jak se její muž mění k nepoznání a už nemá sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Za jedním z nejvýznamnějších děl naší televizní tvorby stál opět František Filip.

K tomu, že tento titul získal cenu na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu, přispěla svým ztvárněním utrápené manželky a matky i Jana Hlaváčová. Zahrála si i v pokračování nazvaném Tažní ptáci z roku 1983.

Zdroj: Youtube

Dagmar Veškrnová, Jana Hlaváčová a Jan Kanyza v televizní komedii Ohnivé ženy.Zdroj: se svolením České televize

Ohnivé ženy (1984)

„To by člověk vyskočil z kůže!“ Tímto sloganem se duše dvou upálených čarodějnic, které se vtělily do zemřelých žen, dostávají z vypůjčených tělesných schránek a mění se v neviditelné duchy vnášející zmatek do života obyčejných smrtelníků. Jana Hlaváčová si v komedii Zdeňka Podskalského, i v jejích pokračováních Ohnivé ženy se vracejí (1986) a Ohnivé ženy mezi námi (1987), s chutí zahrála ženu volných mravů Martu, vdovu po parukáři. Druhou čarodějnici neméně skvěle ztvárnila Dagmar Veškrnová.

Zdroj: Youtube

Zdravotní sestřička Tonička.Zdravotní sestřička Tonička.Zdroj: se svolením televize Nova

Jak básníkům chutná život (1987)

„Tady jsou příbuzný skoro všichni. Tady před jedním řeknete, že druhej je vůl a třetí dá přes hubu vám, protože je to jeho švagr,“ zadrmolí v rámci nekonečného toku slov Jana Hlaváčová jako zdravotní sestra Tonička, která vysvětluje doktoru Šafránkovi (Pavel Kříž), jak to chodí v Bezdíkově. Ačkoliv má v Kleinově komedii jen malý prostor, dokázala na něm herečka stvořit fenomén. Její hlášky „za Gotta bych dejchala“ nebo „A co myslíte? Měl ho tam!“ zlidověly. Hlaváčová se objevila i v pokračováních Konec básníků v Čechách (1993) a Jak básníci neztrácejí naději (2004).

Zdroj: Youtube

Srdcovka Filipa Lukeše:

S Milanem Lasicou v hořké komedii Vážení přátelé, ano.S Milanem Lasicou v hořké komedii Vážení přátelé, ano.Zdroj: se svolením Voya

Vážení přátelé, ano (1989)

„No, to víš, že jsi starej prasák,“ říká Hlaváčová svému filmovému manželovi Milanu Lasicovi takovým způsobem, že si opravdu připadá jako starej prasák. To se mu nelíbí, ačkoli původně sám chtěl, aby ho manželka za prasáka označila. V hořké komedii Dušana Kleina si herečka střihla roli Anděly, která je svému funkcemi stíhanému muži klidným přístavem a tolerantní partnerkou. Kuriózní bylo první setkání Hlaváčové s Lasicou. Došlo k němu totiž při natáčení postelové scény.

Slovenský herec vzpomínal, že když si k dosud neznámé kolegyni lehal, představil se větou: „Dobrý den, já jsem Lasica, jak se má Luděk?“ Komedii o nemilosrdném soukolí socialistického hospodářství, odehrávající se mezi záchodovými mísami, skvěle doplňuje hudba Petra Hapky a jeho titulní píseň Nechte si to projít hlavou s textem Michala Horáčka.

Zdroj: Youtube