„Technologie je náš osud a já bych vás chtěl požádat, abyste se mu postavili," řekl v rámci své Masterclass Reggio. Kolem toho tématu se točila celá jeho přednáška. Režisér, jehož krátké audiovizuální eseje i celovečerní snímky festival promítá ve speciální sekci, připomněl, že technologie není neutrální, ale má i politickou rovinu. „Stali jsme se tím, co používáme. Stali jsme se technologií," míní pětasedmdesátiletý filmař.

Nad společenskou situací v Česku se v Jihlavě zamýšlel pro změnu hudebník Vratislav Brabenec, protagonista snímku Evangelium podle Brabence. „Underground je v téhle době potřeba možná ještě víc než dříve. Nežijeme v dobré době," zavzpomínal na slova zesnulého kamaráda Ivana Martina Jirouse. Premiéra filmu Miroslava Janka, který svého času spolupracoval s Reggiem jako střihač, se těšila v Jihlavě velkému zájmu.

Dalším z hostů festivalu byl debutující Aleksandar Nicolic, který přijel i s protagonistou svého snímku Srbský právník obhájcem válečných zločinců Miloševiće a Karadžiće. Film soutěží v sekci středoevropských a východoevropských producentů Mezi moři i v soutěži První světla, v níž se o cenu ucházejí celovečerní debuty ze všech tří hlavních sekcí.

Poprvé v ČR

Včera večer tu představil svůj starší středometrážní projekt domácí režisér nové vlny Jan Němec. Přivezl snímek Česká spojka, který natočil v emigraci v půli 70. let jako epitaf na vlastní tvorbu, jež pro něj tehdy nevypadala nijak nadějně. Film nebyl u nás nikdy uveden, jihlavská přehlídka jej promítla českým divákům poprvé.

Na Masterclass vystoupil srbský režisér Želimir Žilnik, který se zamýšlel nad filmovou tvorbou. „Chtěl bych mluvit o chybách a špatných úsudcích, které děláme během přípravy dokumentu. Z chyb se můžeme učit, jsou alfou a omegou. Když natáčíme dokument, nemůžeme mít pod kontrolou všechny části, z nichž se skládá," řekl filmař známý svým zájmem o menšiny a různé sociální vrstvy. Natáčení dokumentů je podle něho příjemná práce, na níž je nejlepší, že díky ní lze ovlivnit atmosféru ve společnosti a pronikat do společenských oblastí, do nichž bychom se za normálních okolností nedostali.

Na téma pedofilie

Česká televize tu představila nové televizní formáty, jimž v poslední době věnuje zvýšenou pozornost. Na řadu přišly docusoap, docudrama či docu-reality, ve své přednášce o nich mluvil analytik Milan Kruml. Ve světové premiéře tu byl také uveden Danielův svět, dokument debutující Veroniky Liškové, v němž se autorka dotýká tabuizovaného tématu pedofilie. Pětadvacetiletý student literární akademie Daniel se před kamerou snaží vyrovnat se svou netradiční sexuální orientací, jež ve společnosti podléhá řadě předsudků. Díky hrdinově sebeironickému nadhledu nabízí snímek nejen seriózní pohled na věc, ale i milý humor.

Dnes se v rámci ukázek nových seriálů představí dva díly šestnáctidílného cyklu autorských dokumentů českých a slovenských režisérů, kteří zachytili šestnáct skotských spisovatelů. V programu je také dokument Česká pivní válka, mozaika složená z příběhů milovníků zlatavého moku, přesahující do metafory o hledání české identity.