Pietních snímků na motivy života Ježíše Krista je celá řada. My se zastavíme u těch, jejichž tvůrci z řady sympaticky vybočili a přistoupili k němu po svém. K tématu příběhu zrození a smrti se vrátil v roce 1988 režisér Martin Scorsese, kterého inspirovala kniha Nikose Kazantzakise.

Vzniklo tak Poslední pokušení Krista, film, jenž si pohrává s myšlenkou hrdinova lidského selhání. Pozoruhodná je hlavně snová epizoda, zobrazující poslední pokušení Kristova života, jež narušuje vžitý náboženský mýtus a kdy si Ježíš v okamžiku prozření uvědomí, že ve slabé chvíli málem podlehl svodům ďábla v rouchu anděla.

Bear Grylls: Muž vs. divočina
Filmové tipy Deníku: Celebrity v divočině, zaskočený sport a poslední šance

Superstar Ježíš

Posledním sedmi dnům Ježíše je věnována filmová verze muzikálu Andrewa L. Webbera Jesus Christ Superstar. Vznikla podle předlohy Tima Ricea v dílně Normana Jewisona. Režisér chtěl do role Ježíše obsadit zpěváka Iana Gillana, který skladby původně nahrál. Gillan ale odmítl, proto byl obsazen Ted Neeley.

Velikonoční filmy
- Umučení Krista
Posledních 12 hodin Ježíšova života v režii Mela Gibsona

- Exodus: Bohové a králové
Ježíš očima Ridleyho Scotta a v podání Christiana Balea

- Ježíš Nazaretský
Šestihodinové televizní drama Franka Zeffirelliho

- Ben Hur
Strhující drama Williama Wylera oceněné 11 Oscary

- Princ Egyptský

Animovaná verze příběhu o Mojžíšovi s hudbou Hanse Zimmera

Byla to pro něj šťastná nabídka, neboť během natáčení se seznámil se svou ženou Leeyan. Za zmínku také stojí, že závěr se zmrtvýchvstáním dostal neplánované kulisy. Do zásadní ostré klapky svitlo zapadající slunce a v pozadí přecházel pastýř s ovcemi, takže scéně zůstal tento symbolický rozměr.

Biblického příběhu se chopila před více než čtyřiceti lety také skupina Monty Python. Kvůli strachu z reakcí křesťanů přišla ale slavná britská parta o producenta, domácí společnost EMI. „Zastavil jsem dům a kancelář v Londýně, aby nám banka půjčila na film,“ vzpomínal později beatle George Harrison, skalní fanoušek Pythonů, díky němuž spatřil Život Briana světlo stříbrného plátna a který se také ve filmu mihne v roli pana Papadopulose.

Mesiáš Brian

A co že má vlastně Brian společného s Ježíšem? Narodí se ve stejný den a v sousedním chlévě. Lidé ho začnou pokládat za Mesiáše, což jim Brian marně vyvrací. A tak jako desítky dalších skončí na kříži. Církev samozřejmě protestovala, a nebylo to jen kvůli finále. Graham Chapman se v jisté chvíli objeví nahý v okně, navíc se rozkřiklo, že v poslední chvíli režisérovi došlo, že není obřezán, a tak si chlapci vypomohli gumičkou.

Jméno Kanaďanky Margaret Atwoodové nejspíš mnozí zaregistrovali až po zhlédnutí brilantního seriálu Příběh služebnice. Tahle zdánlivě nenápadná žena, jež nosí s noblesou fialovou čepičku i elegantní klobouk, má však za sebou pozoruhodný život.
Filmové tipy: Láska až do krve nebo žena s odpovědí na všechny otázky

Jak vzpomíná John Cleese ve svých memoárech, v New Yorku provázely premiéru plamenné proslovy a protesty, vzbudily ale i diváckou zvědavost. A tak se navzdory nevoli stal Život Briana ekonomicky nejúspěšnějším britským filmem roku 1979. Jiné země jej zakázaly, třeba Irsko a Norsko takže Norové se vydávali na projekce do sousedního Švédska. Tamní kina na film lákala sloganem: „Tak veselý, že ho v Norsku zakázali.“