Je mezi nimi i novinka čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje Šváb, který zachycuje občanské nepokoje v Hongkongu z roku 2019. „Film je působivým obrazem posledních dnů nezávislého Hongkongu. Těší nás, že režisér představí divákům svůj film osobně,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Rodina před objektivem

Přehlídku online otvírá dnes večer Rentgen rodiny. Ve svém životním projektu íránská režisérka Firouzeh Khosrovani přibližuje na příběhu vlastní rodiny, jak hluboce je rozdělena iránská společnost. Zachycuje problematické soužití svého liberálně smýšlejícího otce a nábožensky založené matky. Snímek získal v listopadu hlavní cenu na festivalu IDFA v nizozemském Amsterdamu a po projekci bude filmařka k dispozici divákům.

Šarlatán
Filmové tipy Deníku: Krušné časy šarlatánů, zpravodaje Hankse i jedné „kocábky“

Aj Wej-wejův Šváb líčí občanské nepokoje, které v Hongkongu vypukly na jaře 2019: pouliční demonstrace za politickou a soudní nezávislost, policejní násilí, ale i rozhovory s hongkongskými aktivisty, s politiky, obyčejnými občany i policisty.

Česká minidramata

Na co dál se diváci mohou těšit? Z českých filmů třeba na Pripyat Piano Elišky Cílkové, která nahlíží do dnešních kulis černobylské tragédie. Nebo na snímek Jsme epicentry zemětřesení Tomáše Hlaváčka, který se věnuje environmentálním pocitům mladé generace. Ozvěny připomenou film Jak Bůh hledal Karla z dílny Víta Klusáka a Filipa Remundy - o vztahu (nejen) Poláků k bohu, a také nejlepší český dokument loňské Ji.hlavy: Nová šichta, za nějž dostal Jindřich Andrš cenu kritiky za objev roku.

Bulharské drama Otec
Opožděná filmová sezóna. Karlovarský festival vypukne v srpnu

Nahlédneme do tvorby Itala Roberta Minerviniho, který v USA zkoumá tamní společenskou periferii, například ve snímku Druhá strana o obyvatelích Louisiany. Americká filmařka Maria Finitzo otevře ve filmu Dilema touhy téma ženské rozkoše, tvůrci Zbyněk Baladrán, Lea Petříková či Guli Silberstein připomenou, co znamená filmový experiment.Nebude chybět Inspirační fórum a debaty na podnětná témata, třeba nad českým zemědělstvím, nad tím, jak se Afrika vypořádává s globálním oteplováním či digitální nadvládou velkých technologických firem.

Filmy budou k shlédnutí na festivalovém webu.