Součástí protestů, které vyvolala květnová smrt Afroameričana George Floyda v Minneapolisu, je i tradiční čistka v oblasti kultury a historických památek. Pokud jde o televizní zábavu, společnost Paramount zrušila „z respektu vůči rodině pana Floyda“ vysílání reality show Poldové (Cops), dlouhodobě kritizované za zobrazování rasistických stereotypů a neetické natáčecí metody.

Spravedlnost!

Celebrity jako Taylor Swift či George Clooney veřejně pranýřují policejní brutalitu (policista, který Floyda zatýkal, mu přes osm minut klečel na krku). Režisér Spike Lee zveřejnil na Floydovu počest krátký film, jeho kolega Steve McQueen věnoval zabitému hned dva své snímky, vybrané na přehlídku v Cannes.

S kritikou poměrů se přidal i tajemný pouliční umělec Banksy. Zpěvačka H.E.R. složila protest song s názvem I Can’t Breathe. Demonstrace podpořili dědicové hudebního vizionáře Prince a sir Paul McCartney prohlásil, že chce „spravedlnost pro Floydovy blízké“. Kapela Soul Asylum dokonce neváhala zastáncům uplatňování tvrdého policejního práva poslat svou coververzi hitu skupiny Dead Kennedys Nazi Punks Fk Off.

V Americe to zkrátka zase vře. Naposledy zde chtěli lidé vyklátit modly v roce 2017 v souvislosti s rasisticky motivovaným násilím ve městě Charlottesville. Ohroženy byly všechny památky na éru kolonialismu a otrokářství. Doslova padaly hlavy kamenných jižanských generálů.

Film s vysvětlivkami

Nyní se situace opakuje a symbolem rasismu na filmovém platně se stal už poněkolikáté film Jih proti Severu, oceněný deseti Oscary.

Romantický příběh s Clarkem Gablem a Vivien Leighovou z prostředí otrokářů v jižních státech USA prý zobrazuje věci, které „byly špatné tehdy a jsou špatné dnes“.

Mluvčí společnosti HBO Max, jež titul dočasně stáhla z nabídky, uvedl, že film bude do streamu vrácen později „spolu s diskusí o jeho historickém kontextu a odsouzením těchto zobrazení“. Dodal ale, že snímek „bude prezentován tak, jak byl vytvořen. Opak by se rovnal tvrzení, že tyto předsudky neexistovaly.“