Herec Jiří Lábus patří k těm, kteří se dlouhodobě těší divácké a posluchačské přízni. Pozornost si získává svým komediálním talentem i precizním ztvárněním byť většinou menších rolí. V poslední době jsme ho viděli například ve filmu Jiřího Havelky Vlastníci, v němž hraje kousavého důchodce Kubáta, který na domovní schůzi sabotuje jakékoli rozhodnutí.

Amerika a klauni

Rodák z pražských Vinohrad má ale na kontě i dramatické úlohy (za dvě z nich získal Českého lva). Jednu takovou ztvárnil ve filmu Vladimíra Michálka Amerika (1994) a další ve snímku Viktora Tauše Klauni (2013), v němž se tentokrát na větším prostoru oproti předchozímu filmu setkal se svým dlouholetým kolegou, o pět let mladším Oldřichem Kaiserem.

Jana Brejchová s Janou Nagyovou v seriálu Arabela
Jana Brejchová: plachá hvězda evropského formátu, která pobláznila i Formana

Fenomenální komickou dvojici vytvořili pánové Kaiser a Lábus v pražském Divadle Ypsilon, jemuž je zítřejší oslavenec stále věrný. Dnes spolu účinkují v pražském Divadle Kalich v inscenacích Don Quijote, Žena za pultem 2: Pult osobnosti a Jak Kubrt se Sněhurkou jeli vlakem. Posledně zmíněná odkazuje k populárním pořadům Možná přijde i kouzelník a Ruská ruleta, které patří do zlatého fondu televizní zábavy. Herci prosluli i rozhlasovým improvizačním seriálem Tlučhořovi.

Lorenc a prevíti

Jiří Lábus sbírá body i u dětí znají ho z televizního Studia Kamarád, v němž vystupuje jako Jů ve dvojici s Helem, nebo jako čaroděje Rumburaka ze seriálu Arabela. Z novějších pohádkových rolí zaujal třeba jako královský rádce Lorenc v Tajemství staré bambitky.

„Už když jsem četl scénář, tak se mi líbil, protože Lorenc je příšerný prevít, a ti se hrají vždycky dobře. Nakonec, když se rozhlédnete kolem, tak je jich všude plno. A rostou další a další. Mají dokonce to svoje prevítství čitelné z ksichtů, už ani nemusejí nic říkat,“ uvedl Jiří Lábus.

Josef Kemr
Josef Kemr: Pan herec a ikona protestů. Odpor k Sovětům dával originálně najevo

K pohádkám obecně má vřelý vztah. „Byl jsem odkojen pohádkami z rádia, to bylo moje. Televizi jsem si pořídil až v dospělém věku, ale dodneška mi nic moc neříká. Spíš než pořady v ní sleduju jiné věci, které mě zajímají. V tomto smyslu jsem pohádkově-televizní absentér,“ řekl Jiří Lábus. V dabingu propůjčil hlas Marge z animovaného seriálu Simpsonovi či lenochodu Sidovi z filmu Doba ledová. Jeho hlasem hovoří i malí hrdinové z Večerníčků.