"Jiří Menzel byl hnací silou české nové vlny, jako režisér, scenárista a herec společně s Věrou Chytilovou, Jánem Kadárem a Milošem Formanem našli způsob, jak promlouvat k české duši - a také k evropské duši - a využili kinematografii jako službu pro lidskost a svobodu," napsal v nekrologu v listu The Guardian Peter Bradshaw. Podle něj Menzelovy filmy sice odrážejí obtížnou a temnou dobu, ale přesto jim nechybí neodolatelný šarm, vtip a romantika.

"Evropská kinematografie ztratila velkého tvůrce a Evropská filmová akademie (EFA) drahého přítele," napsala EFA na svých internetových stránkách.

Jiří Menzel
Zemřel oscarový režisér Jiří Menzel. Bylo mu 82 let

Filmy Jiřího Menzela se vždy vyznačovaly skrytým humorem, poznamenala k režisérově tvorbě agentura DPA. Jako příklad přitom uvedla scénu s orazítkováním nahého zadečku dívky ve filmu Ostře sledované vlaky, což podle agentury "byla malá provokace v pruderní společnosti".

Média vesměs upozorňují, že tento Menzelův první celovečerní snímek, natočený v roce 1966, získal v roce 1967 cenu Americké akademie filmových umění a věd (Oscara) za nejlepší cizojazyčný film. A už tento snímek Menzel natočil podle literární předlohy svého oblíbeného autora Hrabala.

Po sovětské okupaci upadl v nemilost

The Guardian a řada dalších v souvislosti s Menzelovým vztahem k Hrabalovi zmiňují jeho obdiv ke spisovatelově schopnosti pozorovat lidi a vidět je takové, jací opravdu jsou. "Více než všech cen a medailí, které jsem za tento film dostal, jsem si cenil celoživotního přátelství s Hrabalem," citovala režiséra agentura Reuters.

Po tomto uměleckém počinu pak následovala řada dalších snímků vycházejících z Hrabalovy tvorby - jako například Obsluhoval jsem anglického krále nebo velmi oceňovaní Skřivánci na niti. Tento film, zachycující život lidí odsunutých režimem na okraj společnosti, byl natočený už v roce 1969, diváci jej ale kvůli zákazu úřadů spatřili až po pádu komunistického režimu v roce 1989. V roce 1990 pak získal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale.

V této souvislosti také agentury a deníky připomínají, že po sovětské okupaci Československa Menzel podobně jako řada dalších filmových tvůrců upadl v nemilost. "Menzel dokázal vytvořit uměleckou formu z toho, že kousal do ruky, která ho živila," napsal v Guardianu Bradshaw a dodal, že filmař strávil normalizační léta ve "vnitřním exilu" - "bojoval s úřady, manévroval v šedé zóně toho, co je ještě dovoleno a jak přímo lze ještě být satirický směrem k vládě". "Bez hlasů, jako byl ten jeho, by se možná režim nezhroutil tehdy, kdy k tomu opravdu došlo," dodal filmový kritik.

Režisér Jiří Menzel
Menzel okouzlil i Berlinale. Takto o něm mluvili zahraniční kolegové

Mnohá Menzelova díla se podle Reuters stala pro českou diváckou obec filmovou klasikou. Patří mezi ně mimo jiné film Vesničko má středisková z roku 1985, který byl nominován na Oscara.

Renomovaný magazín Variety uvedl, že Menzelova umělecká tvorba je ověnčena řadou mezinárodních ocenění. Připomněl mimo jiné také, že Menzel byl i herec a že sehrál na osm desítek filmových a televizních rolí. Jeho poslední úlohou byla hlavní postava ve snímku Tlumočník slovenského režiséra Martina Šulíka.

The Hollywood Reporter kromě tvorby připomněl, že k oceněním, jichž se Menzelovi za život dostalo, patřily i pocty ve formě členství v porotách různých filmových festivalů. Server v této souvislosti zmínil festivaly v Benátkách, Šanghaji a Moskvě a dodal i cenu za celoživotní dílo, kterou Menzel dostal v roce 2013 na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.