Hrdinka thrilleru Mlčení jehňátek má ke Cannes vřelý vztah. Poprvé stanula na červeném koberci už jako třináctiletá v roce 1976 s filmem Taxikář. Její černobílé foto v plátěném lehátku se zmrzlinou před davy zvědavých diváků obletělo svět a před několika lety je připomněla na festivalu filmová média.

Tehdy ještě fanoušci netušili, jakou budoucí celebritu mají před sebou. Taxikář Martina Scorseseho vyhrál Zlatou palmu a Jodie se od té doby na riviéru pravidelně vrací. Letos to bude sláva mimořádná – na zahájení totiž převezme čestnou „Palmu“ za přínos světovému filmu.

„Cannes je mou srdeční záležitostí, defilé na La Croisette se pro mě před lety stalo klíčovým momentem. Uvést tu vlastní filmy byl vždy můj velký sen a vy jste mi splnili hned několikrát,“ svěřila se herečka a režisérka, která tu naposled představila snímek Money Monster. Díky této ceně vstoupí Foster letos tak do noblesní společnosti předchozích laureátů této ceny, kde jsouJeanne Moreau, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Jean-Paul Belmondo nebo Alain Delon.

Plážové premiéry 

Vedení festivalu v čele s Thierrym Frémaux dnes na tiskové konferenci zveřejnilo seznam filmů v hlavní soutěži a další tituly. Mezi 24 díly (z nichž čtyři režírovaly ženy) jsou mimo jiné snímky Jacquese Audiarda, Françoise Ozona, Bruno Dumonta, Paula Verhoevena a Nanniho Morettiho. Připravena je zbrusu nová sekce filmů o životním prostředí.

Z amerických filmařů přijedou oblíbený Wes Anderson a Sean Penn, dorazí také herec Josh Brolin nebo Eddie Marsan. Výběrové filmy uvidí diváci při open projekci na pláži, v rámci speciální nové sekce Cannes Premières – jsou mezi nimi například novinky Andrey Arnoldové nebo Arnauda Désplechina. 

Thierry Frémaux dnes také zdůraznil, že se epidemii covidu-19 zatím nepodařilo porazit a je i nadále třeba opatrnosti. Hosté se budou muset prokázat podobnými certifikáty jako u nás – antigenními či PCR testy, ukončeným očkováním (minimálně dva týdny po druhé dávce) nebo potvrzenými protilátkami. Bude také možnost testovat se ve speciální části vyhrazené přímo ve Filmovém paláci.

Muzikálový start

Festival otevře, jak bylo už dříve ohlášeno, muzikál Annette z dílny Leose Caraxe s hvězdnou dvojicí Adamem Driverem a Marion Cotillardovou. Připojí se k nim dva další Searchlight Wese Andersona a Benedetta režiséra Paula Verhoevena.

Hlavní porotu povede režisér Spike Lee.