Letošní padesátý ročník karlovarské přehlídky má tedy na co vzpomínat i o čem přemýšlet. A jeho diváci s ním. Nebyly to vždy jen časy milé, festival poznamenal ve své době budovatelský ráz, uherák v hotelech pro hosty byl na příděl, do sametové revoluce se musela přehlídka střídat s moskevským festivalem, program byl jakousi arénou rozvojových kinematografií a podle toho vypadali i hosté a neúměrné množství cen (aby zbylo na každého soudruha)… O to euforičtější byl rok 1990, kdy do Varů přijeli i ti, kteří byli dosud na černé listině nebo v emigraci.

Hezky se za varským padesátiletím ohlíží střihový dokument Miroslava Janka Filmová lázeň, který bude mít na festivalu slavnostní uvedení v den zahájení o půlnoci. „V 80. letech byl festival taková chcíplá věc", komentuje ve filmu trefně přehlídku jeden z jeho ředitelů Jiří Janoušek. Osvěžilo ji až nové vedení v čele s Jiřím Bartoškou a Evou Zaoralovou.

Slavit se bude letos velkolepě a s ohledem na všechny. „Na zahájení může být hvězdou každý, kdo bude chtít," potvrzuje Jiří Bartoška. „Chceme uctít nejen film, ale hlavně diváky, kteří stejně jako my utvářejí už dvaadvacet let atmosféru festivalu." Pro pány jsou tu motýlky, pro slečny rudé líčení rtů, pak už různé bonusy, například koncert kapely Lucie nebo laserová show pod taktovkou Vladimira 518. I na charitu se znovu myslelo: koupí motýlka můžete podpořit Alianci žen s rakovinou prsu.

Mezi hosty budou krom Richarda Gera také Harvey Keitel, který přiváží novinku Paola Sorrentina Mládí, hvězdička Padesáti odstínů šedi Jamie Dornan či jeden z nejpopulárnějších australských herců Ben Mendelsohn. V rámci přehlídky uvidíme krom soutěžních filmů (kde jsou i domácí Kobry a užovky a Domácí péče) a řady sekcí i Kočár do Vídně s Ivou Janžurovou, jež tu dostane cenu prezidenta festivalu. Poslední den 11. července zpestří program v letním kině slavná Amélie z Montmartru, která vyhrála Křišťálový globus v roce 2001.

close Filmová oslava začíná. zoom_in