Pod vizáž všech postav se podepsala kostymérka Susan Matheson, která s režisérem filmu Adamem McKayem spolupracovala i v minulosti. Například na sportovní komedii z roku 2006 Ricky Bobby: Nejrychlejší jezdec.

Postavy čelící apokalypse se měly ve filmu důrazně oddělit od image herců, kteří je ztvárňují. Jennifer Lawrence proto uvidíme s podholenými červenými vlasy, Leonardo DiCaprio si nasadil kostěné brýle a tvídový blejzr a Timothée Chalamet zase ve filmu exceluje s kontroverzním typem účesu zvaným mullet.

Proměny mají být dle návrhářky zásadní, aby se filmový svět odlišil od reality. Zároveň se ale postavy nemají příliš vzdalovat typům, které ztvárňují. Úkol pro Susan Matheson zněl jasně - měla prozkoumat jeden z jejích nejoblíbenějších archetypů. „Miluji drsné outsidery. Někoho, kdo nejde stejnou cestou jako všichni ostatní. Jsem nadšená, kdykoliv se ve filmu objeví nějaká taková postava. Tady jich bylo hned několik,“ řekla magazínu Vogue kostymérka.

Klíčová byla autenticita

Pro návrhářku je nejdůležitější, aby postavy vždy odpovídaly realitě, proto se pokaždé velmi dlouho věnuje průzkumu každé z nich. Uvádí to na příkladu vědkyně Kate Diabiasky, kterou hraje Jeniffer Lawrence. „Myslím, že jsem se podívala na všechny obrázky postgraduálních studentek a studentů astrofyziky na světě. Mnoho z nich nosí péřové bundy, džíny a vysoké boty, protože observatoře, ve kterých pracují, jsou často chladné,“ říká Matheson.

Kvůli výraznému důrazu na autenticitu proto návrhářka strávila několik hodin a dnů v obchodech s vintage oblečením, aby každá postava byla co nejvěrohodnější.

Herec Timothée Chalamet, ztvárňující skateboardistu Yula, měl o své postavě poměrně jasnou představu. „První věc, kterou mi řekl, bylo ‚Chci mullet‘ a samozřejmě mi ukázal fotky Joa Exotic,“ řekla Matheson módnímu časopisu a odkazovala tím na majitele tygří zoo z kontroverzního dokumentu Netflixu Pán tygrů.

Meryl Streep v červeném

Různé vzhledy postav mají podtrhávat konkrétní charakterové rysy nebo děje. Další hvězda filmu Meryl Streep hraje ve snímku prezidentku Janie Orlean, která v příběhu vyvolává velmi rozporuplné reakce. V některých momentech dokonce nápadně připomíná bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.

„Barevně výrazný kostým prezidentky má ve snímku podtrhnout zlom. Když se na konci filmu znovu objeví v červeném, chystáme se společně s ní čelit okamžiku zkázy. Necháváme se vtáhnout do světa médií, Bílého domu a všechno je najednou rychlé a zběsilé," vysvětluje Matheson.

Skutečný příběh z budoucnosti?

Snímek K zemi hleď! není založen na pravdivém příběhu. Tvůrci a producenti však události odehrávající se ve filmu prezentují jako skutečný příběh, který se ještě tak úplně nestal.

Astrofyzička Kate Dibiasky (J. Lawrence) objeví společně se svým nadřízeným Dr. Randallem Mindym (L. DiCaprio) kometu řítící se k Zemi. Tuto znepokojivou zprávu ihned oznámí prezidentce Janie Orleanové (M. Streep). Jejich varování a prosby o pomoc však nepadnou na úrodnou půdu.

| Video: Youtube

Dvojice vědců se proto vydá na vlastní pěst na mediální turné, kde prezentují všechny děsivé informace o budoucnosti lidstva nahlas. Zároveň se snaží apelovat na světové lídry, aby jednali co nejdříve. 

Ani lidé na sociálních sítích jejich varování nepříkládají velkou váhu. Jsou příliš zaneprázdnění diskuzemi o rozchodu popové hvězdy Riley Bina (A. Grande) a DJ Chella (K. Cudi).

Film K zemi hleď! je mrazivou satirou na globální klimatickou krizi. Stremovací služba Netflix s ním slaví obrovské úspěchy. Tři týdny po vydání se stal jednoznačným číslem jedna ve sledovanosti, píše Forbes. Hořká komedie v zájmu předstihla i očekávanou druhou řadu fantasy seriálu Zaklínač, který se nedávno stal nejsledovanějším filmovým počinem na planetě.