Tvůrci příběhu o lásce, vášni a krajině dali ve filmu šanci i novým tvářím, vedle Karla Dobrého v titulní roli tak uvidíme i Simonu Zmrzlou a další neznámé herce (mj. Jan Kolařík, Jiří Maryško). Zahrály si tu i známé osobnosti jako třeba Jiří Lábus nebo David Novotný.

z filmu Čarodějův učeň
Učňové a čarodějové ve filmu

Režisér se zaměřil především na výrazné výtvarné zpracování. „Katynka je nespoutaná a nezávislá, dnes by se dalo říct, že je na svou dobu emancipovaná. To je na ní zajímavé a mně rozhodně blízké. Z dnešního pohledu je to úplně normální dívka, která ví, co chce a za tím si i jde,“ říká její představitelka Simona Zmrzlá.

Roli Francla, sluhy barona a zároveň hastrmana v podání Karla Dobrého, ztvárnil Jiří Lábus. Ten přirovnává filmové zpracování Urbanova románu k tvorbě Františka Vláčila. „Přesvědčilo mě, že takový žánr tu léta ve filmu nebyl. Přemýšlím o podobném filmu, možná Vláčilova Ďáblova past? V současné době jde o výjimečné filmové dílo,“ míní herec.   

Zdroj: CinemArt

„Pro mě je v Hastrmanovi dominantní milostný příběh dvou hlavních postav opředený prvky romantismu. Nezaměňujme však romantické za líbivé, v původním smyslu jde spíše o vzbouřené city, vášně i živly, vztahy mezi lidmi a přírodními jevy, přítomna je i dekadence, erotismus a mystérium. A tohle vše jsme se snažili do filmu dostat,“ shrnuje svůj debut režisér Ondřej Havelka.

Román Miloše Urbana oceněný v roce 2001 Magnesií Literou jej zaujal hned po přečtení v roce 2004, filmová práva však nebyla několik let dostupná. Po jejich uvolnění začal režisér na filmu pracovat s producentem Čestmírem Kopeckým. Do kin vstoupí film v dubnu.

Herečka Petra Hřebíčková.
Teď režírují především moje děti, říká herečka a držitelka Thálie Hřebíčková