Pohádka vypráví příběh dvou světů hvězdného či nebeského a lidského. Ten první obydlují hvězdy včetně hlavní hrdinky Deničky (Tereza Ramba), která tvoří pár s obdivovaným Siriem (Ondřej Sokol). Jednoho dne ji srazí z oblohy žárlivá Proxima (Anna Geislerová). Denička tak spadne na zem, kde ji zachrání učitel Vašek (Vojtěch Kotek). Aby nevyhasla, musí se nutně vrátit zpátky na oblohu.

Sebestředný Sirius

„Sirius je nejzářivější hvězda ze všech, největší celebrita na nebi. Ve hvězdném milostném trojúhelníku hraje Tereza moji budoucí snoubenku a Aňa si na mě myslí, a tak ji z toho vztahu vyřadí. Ale Sirius stejně miluje jenom sám sebe,“ okomentoval zápletku snímku Ondřej Sokol.

Film režisérky Agnieszky Holland Šarlatán
Šarlatán či Vymazaná historie. Kousek Berlinale na plátnech českých kin

Pohádka vzniká v několika lokacích ve skanzenu v Zuberci na Slovensku, v zámku Karlova Koruna, prostředí hvězdného nebe se točilo v divadle v Třeboni a v zámku Kačina tvůrci pořídili záběry z komnat, které v příběhu obývají Měsíc a Sirius. Při práci využil režisér Karel Janák specifickou metodu videomappingu. „Výhodou videomappingových projektorů je, že si zmapují povrch, na který promítají, a přesně obraz dorovnají. Projekce se navíc dají navzájem navazovat, takže nám to dělá panoramatický obraz hvězdného nebe,“ uvedl Karel Janák, který s Českou televizí spolupracuje dlouhodobě.

Dosud pro ni natočil vánoční pohádky Dvanáct měsíčků (2012), Princezna a písař (2014), Korunní princ (2015), Nejlepší přítel (2017) a Princezna a půl království (2019). Právě loňskou štědrovečerní pohádku sledovalo na prvním programu České televize bezmála 2,5 milionu diváků starších patnácti let.

Rekordní Anděl páně 2

Na vzniku noviny O vánoční hvězdě, v níž se dále objeví například bratři Kryštof a Matěj Hádkovi, Zlata Adamovská nebo Martin Huba, spolupracuje Česká televize se slovenskou veřejnoprávní televizí RTVS a poprvé i s německým dětským kanálem KiKa.

Jiří Havelka (vlevo) na předávání cen Český lev
Vlastníci v kině fungují. Ale trvalo to, než si film sedl, říká Jiří Havelka

Česká televize začala s tradicí štědrovečerních pohádek v devadesátých letech. V roce 1990 odvysílala koprodukční film O Janovi a podivuhodném příteli. Od roku 1993, kdy měl premiéru snímek Sedmero krkavců, přináší divákům novou pohádku každý rok. Rekord ve sledovanosti drží pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně 2, kterou na Štědrý večer roku 2017 zhlédly více než tři miliony diváků.