Ostatně první místo v diváckém žebříčku drží rozkošná britská komedie Hodně štěstí, pane Veliký, kde si Emma Thomsonová coby někdejší učitelka dopřává po letech manželské nudy bez orgasmu sexuální lekci od mladého giggola. Skvěle napsané, zrežírované, zahrané. Citlivým parťákem je jí Daryl McCormac. Film režisérky Sophie Hydeové o pozdní sexuální zkušenosti budil nadšení na festivalu Berlinale, teď zjevně těší i karlovarské filmové fanoušky.

Jak najít správného herce

Jakousi profesní „seznamkou“ je naopak projekt Actor´s Map, který ve Varech představily jeho šéfky, castingová režisérka Kateřina Oujezdská a Barbora Fabiánová. Cílem databáze je nabízet prostor českým herečkám a hercům pro vlastní prezentaci a lepší propojení s režiséry či producenty. Roční poplatek činí 1500 korun a prozatím je tu přes 1200 členů. „Fungujeme od roku 2019, první rok byl pro zájemce zdarma, teď už je báze placená,“ shrnuje Oujezdská. Zdarma se mohli letos registrovat i přítomní ukrajinští herci.

Stanové městečko na Rolavě.  Jiří a Bětka Benýškovi z Prahy
OBRAZEM: Stanové městečko i becherovka. Festival ve Varech není jen o filmech

„V databázi může režisér najít velmi přesně svůj typ, zadá si věk, typ postavy, například prostitutka nebo vyšetřovatelka, přečte si důležité informace o něm a vyjedou mu fotografie možných adeptek,“ vypočítává režisérka. Je tu i kolonka pro národnost, jazykovou výbavu či jméno příslušného agenta (pokud ho herec má). „U nás pořád ještě řada lidí považuje sebeprezentaci za něco špatného. Ale pro pracovní nabídky a možnosti je to naopak velmi důležité,“ kvituje projekt Martha Issová. Její partner, režisér a producent David Ondříček přitakává: „Vybírám herce už jen díky Actor´s Map, je to pro mě velká pomoc. Budu rád, když se databáze rozšíří o další členy, je to snazší pro obě strany.“

Martin Dejdar se svěřil, že v sebeprezentaci se mu ustavičně snaží radit jeho děti. „Poučují mě o tom, jak to dělám špatně a jak bych to dělat měl, berou to přes Instagram a videa, ale já si stojím za svým.“ Podotýká také, že občas se režiséři bohužel rozhodují při výběru herců na základě počtu sledujících na jejich sociálních účtech.

Nástěnka plná vášní

Živo je i na tradiční nástěnce u pokladen Thermalu, jež je kombinací filmových zájmů a seznamky. Shánějí se lístky na filmy (poslední dny vedou Hranice lásky, Ramona a Zapomenutá země) a to někdy i volně veršovaně: „Milý návštěvníku, mé jméno Kiki je, potěšit a obohatit můžeš mě, jakýmkoli lístkem, co tíží tě.“ Vedle nezbytného čísla pro názornost i nakreslený retro telefon se sluchátkem. Poptávka je ovšem i po jiných věcech… Od jasných sdělení „Sháním kluka!“ až po dekadentní: „Přes den se nudím, ale v noci se probouzí mé druhé já…“ Nechybí neskromné údaje o délce údu. Vary zkrátka vřou. Jako vždycky.