„Králova řeč, to je opravdu neobvyklý příběh. Viděl ho už někdo z vás?“ ptal se ve Velkém sále Thermalu. „Ten scénář mi doslova přistál před domem. Víte, jak vypadá předměstí Austrálie? Kvůli tomu jsem si vzal svou košili – je na ní létající prase, fotbalista, různé domy i elektrické vedení… Tak asi takhle to u nás vypadá. Ale ke scénáři Královy řeči. Dorazil od mé sousedky, která ho pro změnu dostala od své producentky z divadla. Bylo to, jak když vám na prahu odloží někdo nemluvně. Tak jsem ho pochoval a vzal dovnitř, abych se o ně postaral. Měl to původně být text k nastudování pro divadlo. A mě okouzlil – figurovali v něm vláda, král, Winston Churchill a arcibiskup. Cítil jsem jeho filmový potenciál. Kdyby se okleštil jen na vztah mezi králem a řečovým terapeutem, který je z koloniální země u protinožců.“

Tak vznikl ze hry filmový scénář, režie se ujal Tom Hooper, na roli koktavého vévody, jenž se stane králem, kývl Colin Firth. Trochu se nám ale zdálo, že některé scény působí pořád divadelně a báli jsme se toho, aby diváky vůbec bavilo dívat se na dva chlapy, jak z nichž jeden koktá a druhý je z něj hotový. Tak jsme film dokončili a vzali ho nejdřív na jeden maličký festival. A stalo se něco neuvěřitelného. Když král začal v tom svém koktavém modu klít, diváci se mohli potrhat smíchy,“ říká Rush na adresu nízkorozpočtového snímku, který ve finále vyhrál čtyři Oscary a zapůsobil na lidi.

„V době lockdownu se pak asi po dvanácti letech dostal i na streamovací platformy. Znovu se o něm psalo. A i když jsme všichni zažívali těžké měsíce s nákazou, byl to opět úspěšný film, který aspoň v nedobrých časech těšil lidi.“

Happy Birthday

Ještě před projekcí čekalo Geoffreyho Rushe překvapení. Ke svým narozeninám, které slavil právě ve středu, dostal kytici a nevšední přání. Happy Birthday to you mu přišel zazpívat osobně výkonný šéf festivalu Kryštof Mucha. K písničce se přidalo mohutným potleskem i publikum.

Geoffrey Rush, který se zdrží do konce festivalu, drží „trojnásobnou hereckou korunu“ - nejvyšší cenu za herecký výkon ve filmu, televizi i divadle. Má Oscara za Záři, televizní Emmy za roli v minisérii HBO Život a smrt Petera Sellerse a divadelní cenu Tony za hlavní roli krále Bérengéra I. v broadwayském představení Král umírá.