„Intimní rodinné drama Otec o nelehkém hledání cesty k našim nejbližším, v němž nechybí pečlivě vystavěné absurdní či komické situace, zvítězilo v hlavní soutěži 54. MFF Karlovy Vary. Křišťálový glóbus převzalo jeho bulharské tvůrčí duo Kristina Grozeva a Petar Valčanov,známé už díky snímkům Lekce a Sláva,“ informují pořadatelé festivalu na webových stránkách.

Patricia Clarksonová
Patricia Clarksonová ve Varech: Zdraví mě tu tolik lidí!

Zvláštní cenu udělila porota ve složení Štěpán Hulík, Annemarie Jacir, Sergej Loznica, Angeliki Papoulia a Charles Tesson německému dramatu Lara. „Precizně zkomponovaná psychologická studie režiséra Jana-Ole Gerstera získala také cenu pro nejlepší herečku, díky výkonu Corinny Harfouch v roli autoritativní matky. Německá hvězda stejné ocenění dostala na karlovarském festivalu i v roce 1988,“ dodávají.

Nejlepší režisér z Belgie

Nejlepším hercem byl zvolen Milan Ondrík z dramatu Budiž světlo. Jedná se o slovensko-český snímek „o gastarbeitrovi, který se na Vánoce vrací domů a zjišťuje, že jeho syn je coby člen polovojenské mládežnické skupiny zapleten do události, jež otřásla místní komunitou.“

V Karlových Varech oživili scénu z filmu Vrchní, prchni
Jako v legendárním filmu. Karlovými Vary prchali výčepní

Cenu pro nejlepšího režiséra získal za tragikomedii z nudistického kempu Patrick belgičan Tim Mielants. „Hlavní porota také udělila dvě Zvláštní uznání. Jedno španělskému snímku Srpnová madona, druhé nadějné herečce Antonii Giesen za roli ve filmu Muž budoucnosti,“ dodávají pořadatelé.

Dvě americké hvězdy

Soutěž Na východ od Západu ovládl debutový film bývalého ruského tanečníka Borise Akopova Býk a „ukrajinské obrazově nápadité road movie o nahrávači zvuků Mé tiché myšlenky patří Zvláštní cena poroty“. V Soutěži dokumentů pak zvítězil snímek Nesmrtelní a zvláštní cenu poroty si odnesl film Konfuciánský sen.

Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii si v letošním roce převzaly hned dvě americké herečky - Julianne Moore a Patricia Clarkson. „Získala jsem nádhernou cenu. Karlovy Vary dodaly energii mé duši, nechci odjet domů, chci jen poslat pro svého psa a zůstat tu,“ pochválila festival herečka a pokračovala: „Věřím, že když dostanete cenu, nedostáváte ji nikdy sami. Za mnou stojí skvělí umělci, s nimiž jsme měla tu čest spolupracovat. I tady jsem se potkala s úžasnými lidmi. Doufám, že se ještě uvidíme.“

Jiří Bartoška pak ještě předal kameramanovi Vladimíru Smutnému Cenu prezidenta MFF KV za přínost české kinematografii. „Kameraman patří za kameru, před plátno patří výjimečně, jsem rád, že pan Jiří Bartoška mi tuto výjimečnost umožnil a že mám tuto cenu, kterou není lehké získat jeho kameraman. Já si té ceny vážím a ona váží taky,“ děkoval Smutný.

Alois Švehlík
Polodrahokam pro Aloise Švehlíka. Herec převezme v Karlových Varech cenu