Jeden z hlavních hostů 55. ročníku festivalu odpoledne pozdravil diváky na červeném koberci a v sobotu osobně uvede film Best Sellers natočený letos, v němž ztvárnil stárnoucího spisovatele.

Dalšími hvězdami letošního festivalu, který se koná po roční pauze způsobené pandemií koronaviru, budou v jeho závěru americký herec, režisér a spisovatel Ethan Hawke a americký herec Johnny Depp, který se však představí především ve své roli producenta.

Přípravy na filmový festival pokračují do poslední vteřiny.
OBRAZEM: Karlovarský filmový festival začíná. Přijíždí hvězdy i fanoušci

Po slavnostním úvodním ceremoniálu tradičně moderovaném Markem Ebenem dnes festival zahajuje premiéra filmu Davida Ondříčka o čtyřnásobném olympijském vítězi s názvem Zátopek.

Do stanového městečka přijela první stovka lidí

První stovka filmových fanoušku dnes za dopoledne přijela do stanového městečka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Ve srovnání s minulými ročníky je to méně, podle ředitelky městské organizace KV City Centrum Simony Vránové, ale mohou další lidé přijíždět. Celkově ale očekává, že zájem o levné ubytování pod stanem bude letos nižší, řekla dnes ČTK.

"Předpokládám, že takový zájem letos nebude, protože chybí cizinci., kteří tvoří normálně 20 až 30 procent ubytovaných," řekla Vránová. Přesto cizinci na louce v areálu Rolava zcela nechybí. Fanoušci filmu přijeli například z Ukrajiny, Ruska, Finska nebo Polska.

Pro ubytování ve stanovém městečku platí stejná pravidla jako v jiných ubytovacích zařízeních. Lidé tak musí mít po očkování, 180 dnů od prodělaném onemocnění covid-19 nebo mít čerstvé testy. Ty se dají přímo v areálu i zakoupit za 100 korun.

Moje slunce Mad
Jsme s vámi. Český film Moje slunce Mad bude pozdravem Afgháncům

Cena ubytování se proti předchozím rokům nezměnila, za osobu a den zaplatí ubytovaní 100 korun plus lázeňský poplatek. Areál Rolava v době festivalu ale výrazně rozšíří své služby. Jsou zde sprchy, toalety, místní restaurace přešla na 24hodinový provoz, stejně jako recepce stanového městečka. Návštěvníci festivalu si přímo v areálu mohou vyzvednout i lístky na představení, je zde půjčovna kol, které je pak možné odevzdat například v hotelu Thermal nebo Pupp, úschovna zavazadel nebo nabíjení mobilních telefonů.

Stanové městečko je v letošním roce jediným levným ubytováním na filmovém festivalu. Zatímco v minulých letech pro fanoušky filmu byly v provozu i dva hostely v centru města, letos k dispozici nejsou.

Návštěvníci festivalu se mohou nechat na místě očkovat

Návštěvníci karlovarského filmového festivalu se mohou ode dneška nechat očkovat bez předchozí registrace v mobilním očkovacím místě u hotelu Thermal. Zdravotníci pro ně vyčlenili jednorázovou vakcínu Janssen. Očkování začalo ve 12:00, za první hodinu pro vakcínu přišli dva lidé. Velký zájem na festivale je o testování, zjistila ČTK.

Mobilní očkovací místo zřídila Karlovarská krajská nemocnice u pokladen na horním parkovišti hotelu. V provozu bude po dobu festivalu denně od 12:00 do 20:00. "Chceme využít festivalového dění a poskytnout zájemcům snadnou možnost nechat se očkovat. Naší snahou je oslovit mladší generaci a dát jim možnost spojit příjemné s užitečným," uvedla krajská koordinátorka očkování a lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice Dagmar Uhlíková.

Anna Cónová
Alice Nellis natáčí novou roadmovie. Kůň je zrcadlo lidské duše, říká

Po dobu festivalu se mohou nechat návštěvníci otestovat ve Smetanových sadech a v hotelu Pupp. Registrovat se mohu dopředu přes odkaz zveřejněný na oficiálním webu festivalu. Pro účely testování pracovníků festivalu, kterých je kolem 1500, je od pondělí v provozu testovací místo přímo v Thermalu. Místa budou otevřena po celou dobu festivalu, vždy od 8 do 22 hodin, výsledky budou mít lidé k dispozici do dvou hodin, řekla ČTK mluvčí společnosti Anygence Lenka Holá. Pro samoplátce jsou přichystané zvýhodněné festivalové ceny antigenních a PCR testů.

Na místě bude působit také mobilní testovací tým, který bude v případě potřeby vyjíždět do terénu. V pasáži Thermalu navíc funguje takzvaný Sos Covid Point. K dispozici tam bude koordinátor, který poskytne návštěvníkům informace k testování.

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který dnes začíná, provází striktní hygienická opatření a bez potvrzení o negativním testu, prodělání nemocnici nebo ukončeném očkování nebude možné se na projekce a do dalších festivalových prostor dostat.

Vstup na festivalové akce je podmíněný páskou na ruku, která je dokladem o bezinfekčnosti každého návštěvníka. Vstup na všechny projekce je možný jen se zakrytými dýchacími cestami. Kontrolu pásek a dodržování dalších opatření bude zajišťovat stovka pracovníků festivalu.