Příběh třináctileté dívenky, která se svou židovskou rodinou uprchla z Německa a skrývala se dva roky v zadním traktu tajnou stěnou v domě v Amsterodamu, dojímá svět už osm desítek let. Její slavný deník s červenobílou čtverečkovanou vazbou a zámečkem, který dostala k třináctým narozeninám, se stal symbolem holokaustu i boje za svobodu.

Před pěti lety dostal komiksovou podobu, kterou inicioval Fond Anne Frankové v Basileji. Ujali se jí filmový režisér a scenárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky, které známe i u nás díky pozoruhodnému snímku Valčík s Bašírem.

Grady (Chris Pratt) umí komunikovat s raptory jako s koníky
Osud Jurského parku se završil. A bylo na čase. Tvůrci recyklují známé pasáže

„Představa komiksu mě odrazovala. Ale když jsem si deník znovu přečetl – jako dospělý a otec dospívajících dětí – zasáhl mě i okouzlil,“ přiznal médiím Ari Folman. „Nešlo mi do hlavy, že se třináctiletá dívka dokázala dívat na okolní svět tak zralým, poetickým a lyrickým pohledem a své postřehy převádět na tak výstižné a přemýšlivé záznamy, překypující soucitem i humorem, a projevovat přitom takovou míru sebereflexe, s jakou jsem se jen zřídka setkal u dospělých – a tím méně u dětí.“

Imaginární kámoška

A nezůstalo jen u komiksu. Před týdnem měl v kinech premiéru animovaný film z dílny stejných tvůrců nazvaný jednoduše Kde je Anna Franková? Má volnější strukturu, košatější příběh a hrdinkou je jiná dívka. Kitty. Imaginární kamarádka, jíž Anna psala svůj slavný deník a která očima autorů ožije v dnešním Amsterdamu.

Zakletá jeskyně (2022)
Pohádka Zakletá jeskyně vstoupila do kin. Míchá ďábelský mix

Je přesvědčená, že když je naživu ona, musí být i Anne. A tak se diváci spolu s ní vydávají na cestu do časů Anny Frankové a prožívají i její dívčí vzpoury, společné rodinné okamžiky i úzkostné chvíle až do osudného transportu. Historická linka se střídá se současnou, v níž kromě Kitty vystupuje i její kamarád Peter a kterou rámují působivé scenerie Amsterodamu měnící se v ročních obdobích.Oproti komiksu, jenž textově vycházel z autentického znění deníku, je tu navíc i aktuální motiv dnešních uprchlíků.


Novodobí nomádi

„Dostal se do filmu později,“ vysvětlil režisér pro Český rozhlas. „První sekvence jsme udělali v roce 2014, kdy žádná taková krize ještě neexistovala. Film vypadal jinak, stejně tak i jeho závěr. Nebyl jsem s tím spokojený, ale nenapadalo mě žádné řešení. Po eskalaci uprchlické krize jsem si začal uvědomovat, že to je něco, co musím do filmu promítnout.“

Zdroj: Youtube

Podle Folmana je deník odkazem Anny a i její rodiny lidem obecně. „Otto Frank jako jediný přeživší prožil velmi skromný život a výdělek ze 17 milionů prodaných knih nechtěl věnovat na nic jiného než na podporu dětí v různých krizových oblastech. To jsou přece největší nevinné oběti jakýchkoliv válek, diktátorů nebo radikálních náboženských skupin. Děti si nemůžou vybírat, kde budou žít,“ říká Folman, kterého pojí s osudem Anny i osobní pozadí. Jeho rodiče pocházející z polské Lodže přežili holokaust.


Komiks mě rozplakal 

Není pochyb o tom, že má smysl příběh Anny Frankové dnešním dětem vyprávět a že není třeba se bát jejich reakcí kvůli smutnému údělu hrdinky. Dokládal to jak zájem o komiks, tak předpremiéra filmu Kde je Anna Franková na květnovém festivalu Anifilm. Projekce ve velkém sále Cinema City byla plná, polovinu tvořily děti a mládež. „Komiks se mi líbil víc. Dojal mě a rozplakal. Film byl spíš pokračováním knihy, ale krásně výtvarně natočený. Určitě ho můžou vidět všechny děti mého věku,“ shrnuje třináctiletá Berenika Hájková.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Česká televize bude šetřit. Chystá se propouštět, stopne ČT3 a omezí sport

Co dodat? Vyplatí se hledat cesty, jak příběh nejmladší generaci přiblížit. Stačí nápady a nebát se humoru ani snahy hrdinku polidštit. Muzeum Anny Frankové například před časem zveřejnilo pět přeškrtnutých vět, čtyři sprosté vtipy a 33 řádků úvah o sexu z jejího deníku. „Víte, proč jsou v Holandsku dívky z wehrmachtu? Aby dělaly matrace vojákům,“ zapsala si Anna. A pak řádky radši přelepila hnědou lepicí páskou. Co kdyby to našel táta?