Typické příhraniční městečko se zaplivanými putykami, šedivými domy a vietnamskou tržnicí. To je dějiště příběhu, v němž přišla před čtyřmi lety o život mladá Vietnamka. Její vrah byl dopaden a kvůli nezletilosti umístěn do výchovného ústavu, odkud ho po dovršení plnoletosti v tyto dny propustili. Krátce nato je však nalezen mrtvý.

Do města, kde klíčovou roli (včetně podnikatelské vrstvy) hraje silná vietnamská komunita, přijíždí z okresní kriminálky zkušený vyšetřovatel Kříž. A jako každého solitéra zvyklého pracovat po svém ho rozhodně netěší, že z výše zmíněných důvodů dostane k ruce místní policistku vietnamského původu Anh.

Zpěvačka Whitney Houston.
Whitney v kině: Fakta o jednom pádu

Je sice půvabná a dokonce bystrá, nic to ale nemění na tom, že Kříž nehodlá měnit své zvyky. Přesto se ti dva musí v zájmu věci pokusit o spolupráci a využít výhod, které každý z nich druhému může dát. Zahráli si je Ha Thanh Špetlíková, kterou známe ze seriálů, a David Novotný.

ZVYKLOSTI A RITUÁLY

„Nabídka mě úplně vyděsila,“ přiznává Ha Thanh. „Vůbec jsem si na to netroufala. Režisér mě ale přesvědčil. Existovalo několik verzí scénáře, mluvili jsme o příběhu a hlavně postavách Vietnamců, bylo pro mě důležité, aby působili autenticky a ne modelově.“

To se podle ní ve filmu podařilo. Štáb natáčel v reálných interiérech vietnamských bytů včetně různých zvyklostí a rituálů komunity, tak, jak skutečně v jejich životě probíhají. Všichni představitelé Vietnamců jsou neherci. „Žila jsem v menších městech a tam tyto komunity drží opravdu pohromadě, jak to ukazuje i náš film,“ říká herečka. „V Praze je to víc rozvolněné, více aktivit, tolik do toho nevidím.“

JOJO RABBIT. V protiválečné satiře si zahraje krásná Scarlett Johansson a Sam Rockwell.
Točí se, točí. Cizí štáby oceňují české půvaby

Mafiánské prostředí, jež má v příběhu důležitou roli, prý také odpovídá. „Tenhle způsob výdělku a porobení si lidí je ale všude stejný nejen u Vietnamců, také u vás, Ukrajinců, Italů…“ vypočítává Ha Thanh.

BĚHALA S BOUCHAČKOU

Kvituje také otevřenost, s jakou scénář nahlíží do zákulisí komunity. „Ve Vietnamu panuje při natáčení větší kontrola, sevřenost, či jak to říct ne všechno se na plátně zkrátka ukáže,“ míní herečka s odkazem na některé intimní scény nebo projevy typické spíš pro Čechy. „Třeba když si Vietnamka balí cigáro, nebo je vykreslena jako záporná figura. Někteří vietnamští diváci budou možná překvapeni,“ soudí.

Ostatně i samotná komunita ve Varnsdorfu, kde se natáčelo, byla zkraje velmi zdrženlivá. Natáčení trvalo s přestávkami skoro dva roky a režisér musel nejprve vynaložit velké úsilí, aby si získal jejich důvěru. Akční scény mladou herečku bavily, stejně jako jejího parťáka Davida Novotného.

„Byla to legrace, běhala jsem před kamerou s bouchačkou, přitom běhání nesnáším. Hned na samém začátku jsem sebou pěkně švihla,“ směje se dívka, jež kvůli tomu absolvovala trénink.

S Davidem Novotným si prý sedli. „Bylo to s ním super. Dělá rád fórky hodně za hranou, takže člověk se jim směje, a přitom se stydí, že se směje,“ vzpomíná herečka. Společně vymýšleli rasistické vtipy, jež mají ve filmu své odlehčující místo, aniž by působily urážlivě. „Hodně mi pomáhal dostat se do správné nálady, včetně té akční, je to velký profík. Točila jsem pár seriálů, umím stát před kamerou a na značce. Ale filmová práce je přece jen jiná, chce to větší vnitřní soustředění. Bylo motivující být po jeho boku,“ dodává.

Producent  a režisér Ondřej Trojan.
Drama Toman se představí poprvé ve Slavonicích