Parodií na špionské příběhy bychom našli na stříbrném plátně chválabohu dost. Teď se kupříkladu do kin vrací Kingsman, krejčí, který není tím, kým se zdá, tedy krejčím… A bavit vskutku umí.

Poprvé se tento utajený agent v brilantním podání Colina Firtha představil ve filmu Kingsman: Tajná služba, kde pracoval pro nezávislou mezinárodní zpravodajskou agenturu, jejímž cílem je bezpečný svět. A nebude tomu jinak ani v novém pokračování Kingsman: Zlatý kruh, i když – pravda – elegantní Brit maskující se krejčovským metrem natáhl v prvním filmu bačkory. Ještě před tím ale stihl naučit svého mladého svěřence spoustu věcí, třeba co dělat, když kamarádovi nefunguje ve vzduchu padák…

Ten se nyní vrací na scénu a čelí náročným výzvám. Centrála Kingsmanů je zničena a celý svět se stává rukojmím. Agenti se spojí se spřátelenou americkou organizací Statesman a společně se pokusí porazit nebezpečného nepřítele. Film natočený podle komiksu Mark Millara a Davea Gibbona znovu uvidíme Tarona Egertona, k němuž se připojili Halle Berry, Julianne Moore či Channing Tatum.

Kids a Men in Black
Jedny z nejzábavnějších agentů přivedl na filmové plátno roku 1997 režisér Barry Sonnenefeld v akční komedii Muži v černém. Sledovat jeho hrdiny při práci ovšem vyžadovalo – jak pro jeho vládní agenty, tak i pro diváky - dosti dobrý žaludek. Postřelené potvory z vesmíru, proti nimž vládní agentura bojuje, se totiž ve vteřině mění v odporný sliz. Dvojku okouzlujících hrdinů "K" a „J“ si zahráli Tommy Lee Jones a Will Smith.

Půvabně si se špionským tématem pohrál v roce 2001 Robert Rodriguez ve slavném snímku Spy Kids: Špioni v akci, který natočil podle vlastního scénáře. Když jsou dva mezinárodní špióni v podání Antonia Banderase a Carly Gugino spolu s dalšími sedmi agenty zajati záhadným nepřítelem, vezmou záchranu do rukou jejich děti. Nemají sice jako počítačová generace o sportovní kondici a kuráži ani ponětí, zato ale vlastní batohy s tryskovým pohonem, příruční ponorky, elektrošokové žvýkačky a hlavně dobré nápady.

„Chtěl jsem natočit špionský film, na který bych mohl vzít své děti,“ řekl při premiéře režisér, který neskrýval, že film dělal hlavně pro potěšení celé rodiny. Snímek dostal i tři pokračování, poslední (Stroj času) jsme viděli v kinech před šesti lety.

Zatím živi…
Neškodnou teenagerskou zábavu na téma špionů natočil v roce 2003 také Harald Zwart, který přivedl v Agentu Cody Banks na scénu mladíčka s touhou blýsknout se před holkami a podstupujícího tvrdý výcvik v CIA. Zahrál si jej Frankie Muniz. Roztomilý snímek s prostým názvem Špion vznikl i v dílně režiséra Paula Feiga vycházejícího z ústředního bondovského mustru, který obrací naruby.

Hlavní dvojici tvoří analytička od stolu, která se značně nudí, a agent, jenž je naopak věčně v akci a do něhož je žena pochopitelně tajně zamilovaná. Před kamerou se potkali Melissa McCarthy a Jude Law, který si svého suverénního špiona očividně užil.

Mistrem žánru je krom režisérů bondovek také Doug Liman, jenž je slavný hlavně díky bourneovské sáze, za zmínku ale stojí i jeho dvojice chladných profesionálů ve svižné komedii Mr. & Mrs. Smithovi. Zdánlivě běžné manželství upadá po pár letech do beznadějné rutiny a teprve pravda o jejich tichém zabijáckém povolání do něj vnese novou šťávu… Film fungoval i díky vzájemné chemii Angeliny Jolie a Brada Pitta, kteří se tu seznámili.

A konečně – pod výmluvným názvem Zatím spolu, zatím živi vznikla roku 2010 hravá akční podívaná pod taktovkou Jamese Mangolda. Od chvíle, kdy se Tom Cruise a Cameron Diaz sešli v témže letadle, jež posléze skončilo v kukuřičném poli, už nic nebylo jako dřív.

Díky svižným dialogům, akčnímu spádu i výkonům obou aktérů Mangold dokázal, že špionské téma může nabídnout i vtipnou a inteligentní zábavu. Doufejme, že nebyl poslední a že nás budou agenti, kteří si umí vystřelit i sami ze sebe, bavit i nadále.