Málokdo dokázal na plátně vládnout tak přesvědčivě samurajským mečem jako právě dvorní herečka dvou Tarantinových opusů Pulp Fiction: Historky z podsvětí a Kill Bill. Když letos usedala usměvavá, v bílé košili, džínách a copu mezi diváky na projekcích v Cannes coby předsedkyně poroty Un Certain Regard, stěží byste to do ní ovšem řekli.

Orange is the New Black
Velká studia přitvrzují v boji proti pirátství

„Pan Bartoška a Kryštof Mucha byli s jejími agenty ve spojení od jara, mé štěstí spočívalo v tom, že když jsem se s ní v Cannes potkal, už o Varech i o tom, jaký festival zastupuji, věděla. Hezky se to tam nicméně propojilo, čekali jsme jen, zda bude mít čas," říká umělecký ředitel Karel Och, jenž s herečkou letos zasedl ve zmiňované porotě a který – jako většina členů poroty – kvůli četnosti pracovních schůzek „přišel" o barbecue party pořádané u ní v domě. „Působila úžasně. Vždy jsem ji měl rád jako herečku, ale v Cannes potěšila všechny – tím, jak byla systematická, velmi profesionální, jak celou porotu dokázala dobře organizovat. Po každém filmu jsme si povídali, byla to jedna z nejsnazších prací v porotě, jaké jsem kdy zažil."

Hvězda Avengers

Držitelka Zlatého globu za film Duševní slepota a oscarové nominace za film Pulp Fiction: Historky z podsvětí rozsvítí karlovarský festival hned zkraje. V rámci slavnostního zahájení převezme Cenu prezidenta MFF, stejnou pak obdrží v závěru její americký kolega Jeremy Renner. Herec, jenž zazářil v oscarovém válečném dramatu Kathryn Bigelow Smrt čeká všude a poté se stal hvězdou akční série Avengers, filmu Captain America a dvou pokračování Mission Impossible.

NFA depozitář Hradištko
Národní filmový archiv otevřel depozitář pro 100 milionů metrů filmu

„Je mou milou povinností oznámit také, že řadu oceňovaných hostů letošního ročníku rozšíří právě Jeremy Renner. Patří k hercům s rozmanitou filmografií, v níž nechybí tituly vstřícně přijímané publikem i kritikou," řekl včera prezident MFF KV Jiří Bartoška. „Důkazem toho je snímek Wind River, který na festivalu v Cannes získal v Un Certain Regard Cenu za režii a který Jeremy Renner v Karlových Varech osobně uvede." Závěr festivalu bude patřit sci-fi Příchozí, kterou už čeští diváci znají a jejíž výběr prý herce potěšil.

Pěkně blbě

Zahajovacím filmem bude americká komedie Pěkně blbě, mj. s Holly Hunterovou, který uvidí i diváci mimo slavnostní večer, film poběží souběžně ve dvou jiných sálech. „Navážeme i na loňský úspěch s promítáním oceněných filmů, takže je zájemci uvidí hned po udílení cen, druhou festivalovou neděli," doplňuje Kryštof Mucha.

Upozorňuje také na letošní novinku: Artisans in Focus: „V panelové debatě představíme ve spolupráci s prestižním americkým časopisem Variety některé mistry opomíjených profesí – kamery, produkce, kostýmů či střihu. Za nás tu bude architekt Ondřej Nekvasil." V hlavní porotě zasedne i slovenský scenárista, producent, festivalový organizátor Štefan Uhrík, v dalších porotách také Karla Stojáková a Pavla Janoušková- Kubečková.

První podání

Z ostatních hostů přijedou například Trudie Stylerová, herečka, režisérka a producentka, jež s manželem Stingem získala přes 40 milionů dolarů pro nadaci na záchranu deštných pralesů, kanadský režisér Denis Côté coby mentor sekce První podání představující výrazné talenty evropských filmových škol (Čechy zastupuje Damián Vondrášek s filmem Vězení). Karlovarský kraj chystá ve spolupráci s MFF mimořádná představení jednoho festivalového filmu ve svých kinech: půjde o snímek Oklamaný z dílny Sofie Coppolové s Nicole Kidmanovou, který běžel v soutěži v Cannes.

Ilustrační foto.
Sto milionů na loutky a tradiční kulturu. Expozice ukáže nové cennosti UNESCO

Jsou i snímky, jež z Cannes zatím neuvidíme. „Třeba novinku Agnés Vardové," říká Och. „Tyhle filmy vypadají jako menší a tudíž lépe dosažitelné, ale někdy se jich chopí američtí prodejci práv a ztopí je na celé léto, protože s ním mají úmysly ohledně oscarové sezóny. Máme ale jiné dobré a různorodé filmy. Můj favorit je Ghost Story, česky Přízrak, originální filmová meditace o lásce, kde hraje náš letošní host Casey Affleck s Rooney Marou."