Předchozí
1 z 5
Další

Milena Steinmasslová ve filmu Němá tajemství.Milena Steinmasslová ve filmu Němá tajemstvíZdroj: se svolením Donartu

Němá tajemství (ČR), od 8. září

Novinka spoluautorky scénáře Alice Nellis a režiséra Tomáše Mašína má netypického hrdinu. Martin ztratil po těžkém úrazu schopnost komunikovat a rozumět běžné řeči, trpí tzv. afázií. Okolí včetně tří žen v jeho blízkosti stojí před otázkou, jak se s ním mají nadále dorozumívat. Totéž platí i o dvojici vyšetřovatelů, kteří se začnou o jeho lehce podezřelý úraz zajímat.

V jejich zorném poli jsou tři ženy: Martinova matka, manželka i kolegyně a kamarádka od koní. Každá z nich vypráví mužův příběh, vnímaný jinou, vlastní optikou.

Tvůrci se v detektivně laděném dramatu zamýšlejí nad povahou dnešních partnerských vztahů, emocemi, jimž neumíme čelit, i kvalitou života, nad nímž člověk ztratí svou moc.

V ženských rolích uvidíme Milenu Steinmasslovou, Janu Plodkovou a Magdalenu Borovou.

Přízraky v Benátkách vznikly podle knihy Viděla jsem vraždu od Agathy Christie.Přízraky v Benátkách vznikly podle knihy Viděla jsem vraždu od Agathy Christie.Zdroj: se svolením Falconu

Přízraky v Benátkách (USA), od 14. září

Temné vody benátské laguny tvoří kulisy další adaptace knihy Agathy Christie Viděla jsem vraždu, jíž se chopil britský herec a režisér Kenneth Branagh. Po Vraždě v Orient expresu a Smrti na Nilu je to už jeho třetí přepis románů slavné detektivkářky, tentokrát jde ale o méně známou knihu.

Podezřelá smrt uprostřed duchařské seance ve starém děsivém paláci se přihodí v čase, kdy je hostem v domě i slavný Hercule Poirot, který se ovšem do Benátek uchýlil kvůli klidu. To poslední, na co by chtěl myslet a co by chtěl řešit, je zločin. O hlasech ze záhrobí ani nemluvě.

Branagh základní zápletku ponechal, lenivý anglický venkov z originálu však vyměnil za atraktivnější italské scenerie mezi kanály.

Kromě Branagha v roli Poirota tu potkáme i Tinu Fey, Jamieho Dornana a Michelle Yeoh.

Příběh vykořenění i vůle žít v černobílém snímku Fremont.Příběh vykořenění i vůle žít v černobílém snímku FremontZdroj: se svolením Aerofilms

Fremont (USA), od 14. září

Jmenuje se Donya, bývala tlumočnicí v americké armádě, teď ale pracuje v čínské továrně na sušenky, jimž se říká „koláčky štěstí“. Po změně režimu v Afghánistánu se jí podařilo jako jediné z rodiny odletět a hledat lepší život ve Fremontu, malém městě v americké Kalifornii.

Subtilní papírky s drobným přáním, jež přikládá k sušenkám, dělají lidem radost, ona sama ale dlouhé noci nespí a obtížně se sžívá s novým prostředím i kulturou. Návštěvy u zdejšího psychoterapeuta by ale přece jen mohly v jejím životě něco změnit.

Režisér Babak Jalali nabízí v noirově laděném černobílém snímku příběh vykořenění i vůle žít. Svým jemným humorem a melancholií připomíná filmy Aki Kaurismakiho. Autenticitu mu dodává Anaita Wali Zada, skutečná emigrantka, pro niž je film hereckým debutem.

Helen Mirrenová je ve snímku Golda – Železná lady Izraele k nepoznání.Helen Mirrenová je ve snímku Golda – Železná lady Izraele k nepoznáníZdroj: se svolením Film Europe

Golda – Železná lady Izraele (USA), od 21. září

Stalo se to 6. října 1973. Tehdy, velmi plíživě a v den největšího izraelského svátku, vpadla vojska Egypta, Sýrie a Jordánska na Sinajský poloostrov a Golanské výšiny. Golda Meirová, jediná premiérka v historii Izraele, čelí od té chvíle tikající časované bombě, kterou si nepřála ani v nejhorších snech. Paralyzovaná situací i spory ve svém mužském kabinetu musí dělat těžká rozhodnutí týkající se milionů životů na obou stranách konfliktu.

Film Guye Nattiva měl světovou premiéru letos na Berlinale a sklidil nadšené ohlasy. V titulní roli exceluje britská herečka Helen Mirrenová, fyzicky takřka k nepoznání, zato s bravurním výkonem.

Jednu z nejpozoruhodnějších dam politické scény 20. století ztvárnily už Ingrid Bergmanová a v divadle Anne Bancroftová, Mirrenová s nimi tvoří čestnou trojici. Oscara vyhrála už za jinou skutečnou postavu, Alžbětu II. (Královna), uvidíme, zda jí cenu přinese i Golda.

Ve sci-fi Stvořitel hlavního hrdinu čeká válka s nevypočitatelnými roboty.Ve sci-fi Stvořitel čeká hlavního hrdinu válka s nevypočitatelnými robotyZdroj: se svolením Falconu

Stvořitel (USA), od 28. září

Joshua je muž ze světa z blíže neurčené budoucnosti a je právě postaven před zásadní úkol: musí vypátrat a zabít „stvořitele, nedostižného architekta pokročilé umělé inteligence, který vyvinul záhadnou zbraň, jež dokáže ukončit válku… a bohužel i lidstvo samotné“.

To je ústřední zápletka, v níž režisér Gareth Edwards a spoluscenárista Chris Weitz variují populární téma umělé inteligence.

Tvůrce, jenž má na kontě Rogue One: Star Wars Story, nabízí klasický sci-fi model, v němž se John David Washington musí postavit armádě zdatných a nevypočitatelných robotů ve velké postapokalyptické válce.