Je jisté, že vymýšlet pro vánoční pohádky stále nové a nové zápletky je vyčerpávající. Všechno už tu bylo a každý nový příběh vždycky bude jen variací na známé schéma. Ví to bezesporu i Karel Janák, který je už v televizním pohádkovém žánru v tom nejlepším slova smyslu rutinér. Vánoční pohádka je zakázka a tu je třeba zkušeně splnit. S větší či menší invencí. A lépe a košatěji se člověku pracuje, když nespoléhá jen na domácí zdroje.

Klíč svatého Petra - upoutávka: 

Zdroj: Youtube

Janák, stejně jako v předchozí pohádce O vánoční hvězdě, měl štěstí na koprodukční partnery – tentokrát slovenské a německé. I proto si mohl dovolit působivé lokace a dynamický způsob vyprávění.

Známá zápletka

V centru pozornosti nové pohádky je neobvyklá trojice, dva mladíci a dívka, kteří se různým způsobem zapletou do krádeže svatopetrského klíče, což z nich udělá spikleneckou partičku. Když se přetahují o lup, skončí v rybníce a jako neplavci záhy v hrníčcích zdejšího vodníka.

Když se ocitnou u nebeské brány, svatý Petr je vykáže zpět na zem, kde mají v dané lhůtě najít jeho klíč, jinak přijdou do pekla. Na své pouti doputují i na královský zámek, kde odhalí mnohem větší (a výše postavené) podvodníky, než jsou oni, jeden z nich se zamiluje do princezny a ve finále se utká v nerovném boji s vodníkem o její ruku…

Co říká o letošní štědrovečerní pohádce její režisér?

Režisér Karel Janák při natáčení Klíče svatého Petra
Karel Janák o pohádce Klíč svatého Petra: Hrajeme o vodníkovi moderní doby

Zápletka scenáristy Petra Hudského připomíná trochu styl „co dům a jiné filmy daly“ – od svatého Petra, jenž pošle hříšníky napravit přestupek na zemi, přes trio pochybných úkolů zadaných zákeřným párem rádců až po vodníka ucházejícího se o princeznu (byť ne ze mlejna).

Nejvíce připomíná Anděla Páně – základní linkou se svatým Petrem a hříšníky. Petr Hudský na ni prakticky navěsil různé vedlejší motivy a jiné postavy a přihodil vděčný divácký prvek: psa.

Krásné záběry

Karel Janák si s vyprávěním vcelku šikovně poradil, především dal pohádce velkorysý vizuál. Starobylé centrum Slavonic s podloubím a malebnými domky i kulisy Zvíkova, Sychrova či Orlíku dělají z filmu důstojnou vánoční podívanou. Jeho dvorní kameraman Martin Šácha si se zalíbením hraje se záběry přírody a svícením, přesvědčivě fungují i postprodukční podvodní a nebeské scény.

Klíč svatého Petra - trailer: 

Zdroj: Youtube

Některé detaily (třeba otvírání nebeské brány šperhákem), špičkování v rošťácké trojici nebo finální scéna s výukou plavání i náprava podvodníků („To už teď budeme muset pracovat?“) baví spolehlivě, jiné méně (královy vtípky). Škoda, že se humoru a gagů nepodařilo více.

Duo z Kukaček

Herecky pohádce dominují Lukáš Příkazký jako beznadějně zamilovaný Vodník alias baron Neptun a duo sehrané už od dob Kukaček: Sabina Remundová a David Novotný ve vděčných rolích hamižného kancléřského páru, z trojice chmatáků baví nejvíc Berenika Kohoutová svými uštěpačnými hláškami.

Zamilovaný pár působí trochu sterilně, přesvědčivější je Filip Březina jako Tobiáš, Sára Korbelová se coby princezna většinu času všelijak culí a v podstatě naplňuje představu o tom, že princezna má být krásná. Border kolie to zvládla na jedničku (ostatně už hrála v komedii Řekni to psem).

Jaké štědrovečerní pohádky uspěly u diváků nejvíce: 

David Švehlík v pohádce Krakonošovo tajemství
Nejsledovanější vánoční pohádky ČT? Krakonoš jasně vede, porazil i Anděla Páně

Svým režijním pojetím, hereckými výkony, velkorysými i poetickými záběry a nápaditými kostýmy naplňuje Klíč svatého Petra představu vkusné pohádky ke štědrovečernímu stolu. Jen tu ústřední opsanou linku si mohl autor odpustit. Respektive dramaturgyně měla být přísnější.

Hodnocení Deníku: 65 procent