Méně známé jsou informace, že ubytování pro filmový štáb se našlo jen díky stannému právu vyhlášenému v roce 1981 v Polsku, nebo že dětské herce režisérka uplácela sladkostmi z Tuzexu. Deník čtenářům přináší pět zajímavostí o natáčení legendárního filmového hitu.

1. O dabingu

Ve filmu S tebou mě baví svět si dvě z hlavních rolí zahráli zahráli Slováci – Zdena Studénková a Julius Satinský. Zatímco Studénková musela být předabována Naďou Konvalinkovou a písničku za ni nazpívala Helena Vondráčková, Julius Satinský neměl s češtinou problém. Zvládl ji dokonce tak bravurně, že se v jedné recenzi po premiéře objevila pochvala za to, jak výborně ho namluvil Miloš Kopecký.

Jak dobře komedii století S tebou mě baví svět znáte?

Dětské "spřežení" veze Alberta (Július Satinský)
KVÍZ: Prdí hadi? Otestujte své znalosti filmu S tebou mě baví svět

2. Ubytování na úkor Poláků

Natáčení filmu bylo v ohrožení, ještě než vůbec začalo. Produkce sháněla bydlení na poslední chvíli a ukázalo se, že ubytovat filmový štáb na horách plných turistů, je neřešitelný problém. Ten se ale jako zázrakem vyřešil sám – polští turisté začali hromadně rušit zájezdy kvůli stannému právu, které bylo v roce 1981 vyhlášeno v jejich zemi. A tak se filmaři mohli ubytovat v krkonošském hotelu Morava, nedaleko od chalupy Apalucha.

3. Maminka na uhlí

Legendární scénu, v níž jedna z matek v podání Jany Šulcové spadne do propadla a skončí na hromadě uhlí, filmaři točili tři dny a na různých místech. Třeba začátek vznikal ve filmové chalupě v Dolním Dvoře a konec v kotelně v Lánově. „Ani se mě neptejte, jaké to je padat z výšky na hromadu uhlí. Řeknu vám, že hrozné… A i když jsem se snažila být opatrná, je jasné, že jsem se pořádně pomlátila,“ vzpomínala na natáčení Jana Šulcová.

Zdroj: Youtube

4. Nelehký život dětského herce

Dětští herci byli během konkurzu vybráni ze 450 uchazečů. Děti by se možná ze zisku rolí tolik neradovaly, kdyby věděly, co je čeká. Ve snaze natočit jejich opravdové reakce je Poledňáková nechala polévat ne úplně teplou vodou z konve a malému Pepínovi utřel Pavel Nový zadek skutečnou smrkovou větvičkou. Po natočení scény s bačkůrkami ve sněhu prý musela malá herečka začít brát antibiotika. Při postsynchronech se režisérka dětem částečně revanšovala, když jim práci zpříjemňovala drahými sladkostmi z Tuzexu.

Jednu z ústředních postav komedie S tebou mě baví svět ztvárnil Pavel Nový:

Herec Pavel Nový
Trapasy jsou zábavné, když odeznějí, říká herec Pavel Nový

5. Skutečný manžel Elišky Balzerové

V povedené komedii si zahrála nejen Eliška Balzerová, ale i její manžel Jan Balzer, který byl zároveň produkčním filmu. Nejprve se mihl v roličce Eliškou Balzerovou masírovaného pacienta.

Pak si zkusil i roli kaskadéra, když v lyžovacích scénách (vycpán do patřičných proporcí) zastupoval nelyžaře Satinského. K natáčení dokonce zapůjčil vlastní drahé lyže, čehož později hořce litoval. Neplánovaně mu totiž jednu zlomil Václav Postránecký při pádu do kadibudky.