Seriál Preacher

Na diváky čeká mnoho nadpřirozeného, temného, mysteriózního a pokroucené lidské osudy vtáhnou naprosto každého do světa zvráceného kazatele. Na premiéru seriálu Preacher se můžete těšit již v pondělí 30. 5. 2016 na stanici AMC.

Seriál Preacher vychází z původního a velmi populárního amerického komiksu Gartha Ennise a Steva Dillona, který vznikl už před jednadvaceti lety. Poměrně kontroverzní náboženské téma si však své příznivce udrželo i do dnešní doby. Snahy zachytit komiks na filmové plátno byly již v roce 2002, ale kvůli svému ožehavému obsahu se nikdy filmové zpracování nedostalo do kin. Televizní adaptace je tak po dlouhých letech prvním nadějným světýlkem, že se v budoucnu můžeme třeba dočkat i dalších ztvárnění.

Zatím je natočena první série, kde v deseti dílech mohou diváci sledovat příběh kazatele (anglicky preacher, odtud název seriálu) Jesse Custera ze západního Texasu – muže, který ztratil víru, jehož cílem je dosáhnout království nebeského. Jesse je ovládán tajemnou božskou silou, díky které získává nadpřirozené schopnosti. Přichází na to, že Bůh zanechal svého díla a utekl na zemi. Jesse se vydává Boha najít a na své cestě se spojí s drsnou ex-přítelkyní Tulip a irským vandrákem-upírem Cassidym. Společně jsou uvrženi do šíleného světa, obývaného postavami z nebe i pekla a vším, co se nachází někde mezi těmito dvěma protipóly. Čekají je tak střety s démony, anděly, upíry i se samotným ďáblem. V hlavních rolích se představí Dominic Cooper jako Jesse Custer, Joseph Gilgun si zahraje Cassidyho a Ruth Negga jako Tulip. Premiéru seriálu sledujte 30. 5. 2016 na stanici AMC ve 03:00 nebo 22:00.

Byl světoznámý komiks Vrána prokletý?

Že je komiksový žánr u filmařů velmi oblíbený, ještě lepší když má samotný komiks úspěch u čtenářů, dokládá i další příklad. Řeč je o nejprodávanějším černobílém komiksu na světě z osmdesátých let autora Jamese O'Barra, který ho napsal na základě smrti své milované ženy. Nemůžeme se tak divit, že ze stránek srší bolest, zoufalství a nenávist. Proslýchá se, že kdo přišel s Vránou do kontaktu, padlo na něj prokletí. Neobjasněná tragédie při natáčení stejnojmenného filmu je toho důkazem. Za nevyjasněných okolností byl totiž zastřelen hlavní hrdina Brandon Lee, syn legendy kung-fu filmů Bruce Leeho, a několik členů štábu mělo vážnou nehodu. A věřte nebo ne, záhadný případ spojený s Vránou se stal i v českém prostředí. V jednom z českých nakladatelství se při tisku propadl do podlahy nový tiskařský stroj a vytištěným písmenům se zalily vnitřky, takže celý komiks bylo potřeba přetisknout a samozřejmě na vlastní náklady. Pustí se ještě teď ještě někdo do křížku s Vránou?

Krvavý smajlík dobyl svět

Komiksoví fajnšmekři už vědí, když se totiž řekne zakrvácený emotikon, představí si přeslavnou komiksovou sérii Watchmen – Strážci. To ale není to jediné, čím se Strážci proslavili. Komiks z dílny Alana Moora, Dava Gibbonse a Johna Higginse z druhé poloviny osmdesátých let je považován kritiky za zásadní dílo komiksu vůbec a z toho vycházel i režisér Zack Snyder, když na základě Watchmena v roce 2009 natočil stejnojmenný film. Čistý zisk byl přes 185 milionů dolarů, což dokazuje, že s dobrým komiksem nikdy nešlápnete vedle. Navíc když je na tak zásadní, lehce kontroverzní, téma, jako je válka ve Vietnamu. Superhrdinský základ komiksu pak jen dotváří americký sen a úmysl tvůrců převést známé staromódní hrdiny do úplně nového světa, vytvořit „superhrdinského Moby Dicka".