Jak píše britský Daily Mail, „týká se nechvalně známého interview, jež poskytla Diana novináři Martinu Bashirovi a které odhaluje její zdravotní potíže v nepříjemných detailech.“ Je to pouhý rok, co mladý vévoda z Cambridge vydal emotivní prohlášení, v němž novináře nabádal k tomu, že by se sporný rozhovor už neměl znovu objevit v médiích. Jeho obsahem jsou podle něj klamavé informace o psychické nestabilitě a paranoiách, jimiž měla trpět jeho matka.

Mezitím se ukázalo, že rozhovor přetřásaný za zdmi královského paláce se stal námětem pro dva díly nové řady Koruny. Ta se tentokrát zaměřuje na 90. léta 20. století, jež byla pro rodinu z Windsoru mimořádně krušným obdobím, mimo jiné kvůli tragické smrti princezny Diany

Herečka Olivia Colmanová v roli královny Alžběty II. v seriálu Koruna (The Crown)
Pozor, fikce! Seriál Netflixu Koruna může mást mládež, britská vláda žádá změnu

Zákulisí rodiny, zejména nejstaršího královského páru a částečně prince z Walesu, je v seriálu zobrazeno údajně natolik negativně a dotýká se relativně nedávných událostí, že tvůrcům hrozí nařčení z hanlivé pomluvy. Podle některých médií tím může seriál ztratit své renomé kvalitní zábavné série. „Zdroje blízké královské rodině upozorňují také na to, že Netflix hodlá odvysílat novou řadu pouhé dva měsíce po královnině smrti, navíc v době, kdy její rodina stále truchlí,“ píše Daily Mail.

Jsem nepotřebný ornament

Horkým motivem jsou rovněž hovory mezi princem z Walesu (Karlem III.) a jeho družkou Kamilou Parker Bowlesovou, kteří v seriálu probírají rivalitu v rodině týkající se budoucnosti monarchie a také nejasný „job“ nového krále Anglie. V jednom z dílů je Karel zachycen, jak během soukromé noční párty vede s partičkou přátel důvěrný rozhovor a stěžuje si na královské „nesnáze“.

Zdroj: Youtube

„Co vlastně jsem? Nepotřebný ornament v čekárně, na který padá prach,“ komentuje Karel v seriálu hořce svou rodinnou pozici s tím, že mu zbývá aspoň to víno a sýry. Pak se rozhodne zavolat Kamile, která v tomto vánočním čase tráví chvíle se svou vlastní rodinou. Žena přijme jeho hovor už v posteli a aniž by to oba tušili, jejich intimní konverzaci někdo tajně nahrává.

Teď už jen fikce

Třeskutý byl už trailer, který spustil Netflix 20. října. Láká diváky na dramatický rozchod tehdy prince Charlese a Diany, přetrvávající vztah s Kamilou, ožehavý rozhovor Lady Diany pro BBC i pochybnosti o respektu k monarchii, jež se nachází v krizi a jež tím možná poškozuje pověst celé země. „Už roky volám po modernější monarchii, jež bude odrážet okolní svět,“ rozčileně komentuje Karel krizi ve svém rodu.

Nejspíš i proto začal Netflix v souvislosti s Korunou poprvé pracovat s termínem „fikce“ namísto dřívějšího "dramatu založeného na historických událostech". Narůstající zvědavost fanoušků i neklid na straně královské rodiny je v každém případě pro streamovací platformu výtečnou reklamou. Letos přišla o 1,2 milionu předplatitelů, ostře sledovaná Koruna ověnčená několika Oscary by tak mohla část diváků přivést zpět.