Máme jeden druhého. To ale neznamená, že jsme bohatí! vpálí matce jednoho dne malý hrdina z filmu Kena Scotta natočeného podle stejnojmenné knižní předlohy Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni. Cesta za zjištěním, že matka měla pravdu, je dlouhá.

Na samém začátku je dětská touha najít svého otce. A navštívit obchodní dům IKEA. Pro někoho možná zvláštní sen, nicméně jste-li indický kluk z chudé rodiny, mohou vás cizokrajná jména nábytku jednoduše okouzlit. Vinterdimma, Hogar Och, Gladom. Obě touhy dovedou hrdinu, jenž mezitím vyroste, do Paříže. Protlouká se, jak to jde, výrazně mu pomáhá kouzelnické umění. Sto eur zaplacených vydřidušskému taxíkáři je bez mrknutí oka zpět ve fakírově dlani…

Nejde tu ale jen o magii, během jediné noci strávené ve skříni v oblíbené IKEA je hrdina náhodně vyexpedován za hranice Francie a zjistí, že Evropa není vždy jen radostným kontinentem. Poetický snímek připomínající poutí hrdiny Milionáře z chatrče vstupuje tento týden do kin.

Půvab kouzelníků

.Kdo z nás nebyl někdy v pokušení stát se médiem či chvilkovým asistentem iluzionisty na scéně? Minimálně v představách, třeba díky filmovému příběhu.

Stříbrné plátno nabídlo různé typy kouzelníků a nejrůznějších triků. Jejich charaktery se měnily podle národnosti autorů i kultur. Meditativně založený asijský svět má blíže k fakírům, kteří skrze své nadání hledají lásku či duchovní spříznění pro sebe či blízké, v západních filmových příbězích pohání tyto muže či ženy touha po moci, prestiži či bohatství. Nezřídka využívají své triky k důmyslným krádežím.

Nestárnoucí klasikou na dané téma je Tvář Ingmara Bergmana z roku 1958, jíž dominuje charismatická herecká osobnost Maxe von Sydowa. Jeho potulný kouzelník tu krom jiného dá magickou lekci několika racionálním skeptikům.

Iluze a realita

Podobně dráždivou podívanou připravil divákům i Christopher Nolan ve filmu Dokonalý trik. Příběh odehrávající se v divoce proměnlivém Londýně přelomu 19. a 20. století přivádí na plátno dva mladé muže. Oba mají velkou ambici vyrovnat se iluzionistům, kteří jsou toho času společenskými modlami a vysoce postavenými celebritami. Rafinovaný Robert Angier (Hugh Jackman) a neotesaný Alfred Borden (Christian Bale) jsou zprvu přáteli a kolegy, když se však jednou nezdaří jejich nejobtížnější trik, propukne mezi nimi silné nepřátelství.

Nolan tu jako zkušený vypravěč rafinovaně splétá celý příběh, v jehož centru je zásadní otázka: Kde jsou hranice mezi iluzí a skutečností?

Umění snít

Roku 2013 vznikla také půvabná kouzelnická komedie Kouzelníci, kde mág Burt Wonderstone v podání Steva Carella zkusí spojit síly se starým kolegou Stevem Buscemim. Vše proto, aby dali na frak konkurenčnímu ranaři s tváří Jima Carreyho. Kina zažila i různé Iluzionisty, nejproslulejší je asi z film z roku 2006 s Edwardem Nortonem v titulní roli. Velmi originálně pak uchopil Iluzionistu animák Sylvaina Chometa z roku 2010.

Podle scénáře klasika Jacquese Tatiho vznikl dojemný příběh zestárlého iluzionisty, který se kvůli obecnému nezájmu o triky ocitne na dlažbě. Putuje z jedné nudné práce do druhé, než se mu díky malé snící holčičce podaří najít znovu sám sebe a zázraky života… Kupodivu, zcela bez triků.