„Strach ze šumavských lesů tu pořád je, cítím jej,“ říká jedna z postav, jež byla mezi těmi, kteří v 50. letech překročili hranice na Západ.

Vedl je právě Josef Hasil, legendární Král Šumavy. V celovečerním filmu, kombinujícím animované pasáže s dotáčkami s reálnými aktéry a záběry z klíčových míst Šumavy, připomíná jeho dramatický příběh Kris Kelly, irský animátor a režisér.

Za česko-irským projektem stojí Vratislav Šlajer z Bionaut Films, jehož k realizaci snímku inspirovala kniha Davida J. Žáka Král Šumavy. „Je to fascinující příběh a je jasné, že se na něj nabalila časem spousta historek. Hledali jsme pro režii někoho, kdo bude mít potřebný nadhled a zároveň pochopení pro tuto kapitolu naší historie. Proto byl osloven Kelly, který má vzhledem k podobným útěkům ve své zemi k tématu blízko,“ vysvětluje volbu Šlajer.   

Rozpolcený hrdina

„Hasilův příběh mě velmi zasáhl. Pokusili jsme se poetickým způsobem nahlédnout rozpolcenost hrdiny, ale nesoustředit se jen na něj, vyprávět i očima druhých. Vymanit se z určité truchlivosti celé kauzy. Z dostupných archivů jsem proto vytáhl mj. příběh Vlasty, jedné z žen, které v Hasilově společnosti přešly hranice,“ přitakává Kelly, který vyhrál za krátkometrážní Living with Alcohol (2010) ocenění BAFTA.

S týmem animátorů dal snímku tajemný noirový nádech. Výrazně se na něm podílel i kameraman Jaromír Kačer, který s mlžnou, zádumčivou atmosférou šumavské krajiny doslova kouzlí. 

„Animované pasáže vznikaly metodou rotoskopie. Část se dělala v Belfastu, část u nás, v Kredenc.studiu. Za to vděčíme pobídkám státního fondu,“ říká Šlajer o filmu, jenž nabízí lyrické záběry z Hasilova dětství, připomíná těžkou sociální situaci rodiny, okrajovou milostnou linku, zoufalou touhu lidí po svobodě i osudy těch, kteří zůstali a skončili za mřížemi. Dojde i na emotivní setkání Vlasty s Hasilem v Chicagu a „královo“ doznání, že „dnes, s vědomím toho, kolik lidí trpělo, bych to nedělal…“ 

Král žije

Že Král Šumavy není mrtev, ale stále provokuje, dokazuje i stejnojmenná kolektivní monografie z nakladatelství Academia, jejíž autoři sledují zmíněný Kachyňův film (mimochodem dobový trhák) v různých kontextech včetně zabitých na obou stranách.

Česko-irští Králové Šumavy (zaznamenávající i osud Hasilova zastřeleného bratra) se rovněž nevyhýbají zastřeleným pohraničníkům - v tom se příběh podobá bratrům Mašínům. „Nešlo nám o konflikt mezi těmito dvěma stranami a nějaké soudy, přednostní je silný příběh,“ říká Šlajer o filmu, jehož první projekce běžela shodou okolností ve stejné budově i čase jako ukázky z chystaného dokumentu o Václavu Havlovi, jenž roku 2001 ocenil Hasila medailí za hrdinství.
V českých kinech se Kellyho film objeví až v příštím roce, ve hře jsou i internetové platformy a poté premiéra televizní.